След фалстарта на Майкъл Флин като съветник по националната сигурност на US президента Доналд Тръмп американските медии приветстваха номинацията на генерал-лейтенант Хърбърт Реймънд на ключовия пост. И го определиха като безупречен авторитет и интелектуалец, който за разлика от предшественика си няма благосклонно отношение към Русия, която се оказа препъникамък за кариерата на Флин. Това пише Джон Нагл, военен анализатор и бивш колега на Макмастър, цитиран от "Труд".

През уикенда Хърбърт Реймънд Макмастър, наричан за по-кратко Ейч Ар, даде първите насоки за вижданията си в националната сигурност, които в някои отношения рязко се различават от тези на президента. Той категорично отхвърля термина “радикален ислямски тероризъм”, тъй като според него терористите са “немюсюлмани”.

Според него светът се е впуснал в нова и опасна геополитическа битка за надмощие между Китай, Русия и САЩ. А този конфликт на свой ред създал риск от мащабна международна военна криза – най-висок за последните 70 години. Москва, казва той, има за цел да срине глобалния ред след студената война и да замени сигурността, икономическия и политическия порядък в Европа с нещо, което повече й допада.

Макмастър е поредният влиятелен военен в новата администрация и е сочен за блестящ стратег и анализатор. През април м.г. предупреждава, че Русия изпреварва САЩ по военна мощ, и настоява за мерки за възпирането й. Не оставя на заден план и “хибридната заплаха” и недоволства от съкращения в бюджета за отбрана.

Ейч Ар Макмастър е роден на 24 юли 1962 г. в щата Филаделфия в семейството на пехотинец и преподавателка в училище. Баща му е участник в Корейската и във Виетнамската война и синът му очаквано поема по неговите стъпки. Средното си образование завършва във военното училище “Вели Фордж” в Пенсилвания, след което продължава в престижната академия “Уест пойнт”. Завършва я през 1984 г., след което получава докторска степен по американска история в университета на Северна Каролина в Чапъл хил. Дисертацията му всъщност е критика към стратегията на САЩ във Виетнамската война. През 1997 г. той я доразвива в книгата “Изоставяне на дълга”, съдържаща остри нападки към липсата на визия във военното и политическото ръководство за постигане на решителна победа или за полагане на дипломатически усилия за разрешаване на конфликта.

Докато е в “Уест пойнт”, се запознава с Кейтлин Тротър на ръгби мач. През 1985 г. двамата сключват брак, от който имат 3 дъщери – Катрин, Колийн и Кара.

По-късно е разпределен в Германия, откъдето е изпратен да участва в операция “Пустинна буря”.

С изкачването по стълбицата в Пентагона Макмастър заема серия от постове в американското Централно командване. Там е и директор на борда от съветници към командващия – звено, определяно като “мозъка” на командването.

През 2004 г. отново е в Ирак, където разработва нови тактики за борба с екстремистите, а след това е част от екипа влиятелни съветници на ген. Дейвид Петреъс, сочен за ментор на Макмастър. Впрочем самият Петреъс бе сред спряганите за съветник по националната сигурност на Тръмп, но бившият директор на ЦРУ се отказа от назначението, давайки предимство на по-младия генерал. Макмастър разработва и стратегия за развитието на сухопътните сили в идните години, а през 2010 г. е изпратен в Афганистан. Година след това началникът на Генщаба Мартин Демпси го определя като “може би най-добрия бригаден генерал”. През 2014 г. е включен и в престижната класация Топ 100 на най-влиятелните личности в света на сп. “Тайм” и посочен за “архитект на бъдещите US сухопътни сили”.

В момента ген.-лейтенант Ейч Ар Макмастър е шеф на Центъра за интеграция на армията, който работи за подобряване на взаимодействието между отделните видове и родове войски и с другите агенции. Тъй като иска да остане на активна военна служба, назначението му в администрацията изисква гласуване в Сената, в което не се очакват пречки. Вероятно ще му се наложи и изслушване в сенатската комисия по отбрана преди вота.

 

Мотото му е „Стреляй пръв!“

Стреляй пръв, смело напред в битката, поемай рискове – това е рецептата на Ейч Ар Макмастър на бойното поле. С тази тактика на 26 февруари 1991 г. той влиза в учебниците по военно дело и печели “Сребърна звезда” с битка в рамките на операция “Пустинна буря” в иракската пустиня. Като млад капитан, командващ 9 танка М1 “Ейбрамс” и 12 бойни машини на пехотата М1 “Брадли”, той успява да унищожи около 25 танка Т-72, 16 бронетранспортьора и 30-ина камиона в рамките на само 23 минути. Американските военни дават само една жертва в този бой.

 

За него

Огромен талант
Новият съветник по националната сигурност ген. Ейч Ар Макмастър е човек с огромен опит и с огромен талант. Той е дълбоко уважаван от всички в армията и за нас е чест да се присъедини към екипа ни. Ще изиграе голяма роля в мисията ни да направим Америка сигурна отново.

Доналд Тръмп, президент на САЩ

 

Страхотен избор
Ген.-лейтенант Ейч Ар Макмастър е страхотен избор за съветник по националната сигурност. Имам честта да го познавам от много години и мога да кажа, че той притежава автентичен интелект, характер и способности. Знае как да постига успех и аз поздравявам президента Тръмп за това решение. Не мога да си представя по-добър и по-способен екип за националната сигурност от този, който имаме в момента.

Джон Маккейн, сенатор републиканец

 

Изключително квалифициран
Ейч Ар Макмастър е изключително добре квалифициран. Той има опит, интелект, организационни умения и е екипен играч – качества, с които може да свърши страхотна работа на тази ключова позиция.

Дейвид Петреъс, ментор на Макмастър и бивш шеф на ЦРУ

 

Винаги е три хода напред
Макмастър е един от най-добрите и смели военни лидери от своето поколение офицери и интелектуалец, който е историк и мисли като стратег – винаги е три хода напред. Той ще избере и обучи екип в Съвета за национална сигурност, който няма да е идеологически обвързан и ще минава през стени заради него. Макмастър е човек с неоспорима почтеност, който ще внесе ясен морален компас в ролята на съветник.