Днес Сърбия отбелязва 23-та годишнина от началото на агресията на НАТО, съобщава сръбската информационна агенция „ТАНЮГ“, цитирана от "Труд".

Формално заповедта е издадена от генералния секретар на НАТО Хавиер Солана без одобрението на Съвета за сигурност на ООН, което е прецедент за тогавашния командир на съюзническите сили генерал Уесли Кларк, пише агенцията.

По повод 23-та годишнина от началото на агресията на НАТО срещу СР Югославия, кметът на Белград Зоран Радойчич заяви, че „не можем и не трябва да забравяме тези 78 дни през 1999 г“., съобщава „Танюг“. 


„Всяка година на този ден, 24 март, ние си спомняме за загиналите през тази пролет животи, за унищожаването на нашата красива страна, но и за хармонията и единството, които нашият народ показа в тези моменти“, казва Радойчич.

„По време на бомбардировките над СР Югославия през 1999 г. НАТО атакува химически заводи и различни опасни индустрии, причинява екологична катастрофа в страната и отрови Европа“, каза за руската агенция РИА Новости Даница Груйчич, директор на Института по онкология и радиология на Сърбия, пише „Танюг“.

Според Груйчич, използването на бомби на НАТО с обеднен уран и унищожаването на опасни за околната среда оръжия  по време на въздушни удари направиха Сърбия сега лидер по смъртни случаи от рак в Европа с близо 60 000 нови пациенти с рак годишно, допълва информационната агенция.

„Русия изпитва особена болка заради бомбардировките над СР Югославия преди 23 години“, цитира агенцията думите на председателят на руската Държавна дума Вячеслав Володин.



„Преди 23 години гражданите на Югославия се събудиха със сирени на въздушна атака. НАТО бомбардира Белград. Около 5000 души бяха убити и над 10 000 бяха ранени. Около 1500 населени места бяха разрушени. Бомбардировката продължи 78 дни. Касетъчни бомби и изтощени са използвани уранови боеприпаси“, казва Володин.

Посланикът на Китайската народна република в Сърбия Чен Бо обяви днес, че дори и след 23 години от бомбардировките на НАТО над СР Югославия, агресорът никога не се е срамувал от действията си и все още се меси във вътрешните работи на други държави, съобщава „Танюг“.

Агенцията цитира написаното от посланика в Twitter: „Агресорът все още безмилостно се намесва във вътрешните работи на други държави и застрашава тяхната държавна сигурност и суверенитет под знамето на „права на човека“ и „демокрация“.