СССР с уникално изобретение, шокирало всички
Единственият ефект, който издава стрелеца, е силната миризма на алкохол, тъй като когато куршумът излиза от цевта, течността се разпръсква на малки капки около оръжието
Основните недостатъци на огнестрелните оръжия са силният звук на изстрела и светлината. Учените предлагат различни решения на проблема, преди да се появи заглушителят. Но и това устройство не е идеално, така че в СССР е разработен уникален револвер, в патроните на който има алкохол вместо барут, пише "Труд".
Още преди избухването на Втората световна война, в Съветския съюз е създадена мощна отбранителна индустрия, в полза на която работят десетки и стотици конструкторски бюра. Те разработват многобройно оборудване, оръжия и боеприпаси.
Но не всички разработки на съветските дизайнери отиват на конвейера. Някои са произведени само в малки серии, а основната причина е прекаленото много недостатъци.
Първите заглушители за огнестрелни оръжия се появяват още през 19 век, но тази технология придобива известна форма на разпространение и масовост едва в началото на 20 век. До 30-те години на миналия век шумозаглушителите и пламегасителите се развиват достатъчно добре, за да заинтересуват разузнавателните структури и армиите.
Заглушителите обаче все още са изключително "специален" инструмент, приложим само в редки и строго определени случаи. Това се дължи на много ниската жизнеспособност на този оръжеен аксесоар. Повечето заглушители на пистолети и револвери издържат от 15 до 30 изстрела, след което вече са неизползваеми.
По нареждане на партията
Талантливият инженер Евгений Гуревич.
Работата по безшумни оръжия в СССР започва през 30-те години на миналия век, още преди войната. Нито един съществуващ заглушител не може да задоволи всички искания на специалните служби на младата държава, "решаваща проблеми" и по света.
Устройствата, които заглушават звука от изстрела и потушават пламъка, не могат да направят изстрела напълно невидим. Имат и други недостатъци, например скромен ресурс, който не надвишава 15-20 изстрела, и солидни размери.
Затова партията дава задача на водещите дизайнери да създадат ефективно оръжие, което няма да издава стрелеца. Един от специалистите, които се заема с тази работа, е талантливият инженер Евгений Самойлович Гуревич. За основа на разработката си той взема вече добре познатия в света принцип на патрон от затворен тип.
При такива боеприпаси се постига безшумност и липса на светкавица поради факта, че праховите газове остават заключени в гилзата, а буталото избутва куршума навън. Такъв изстрел е тих и без огън, но смъртоносната сила на куршума е много ниска. Ускорението му е ограничено от дължината на втулката, а след това нарезите на цевта също забавят куршума. Ето защо затворените патрони бързо са изоставени и този принцип не се смята за обещаващ.
Вода в боеприпасите
Патрон от затворен тип е в основата на разработката.
Но Гуревич решава да вземе за основа затворения дизайн на патрона. Той използва вода в боеприпасите си, която изтласква куршумите през система от бутала. Проблемът е решен. Почти! За съжаление водата не може да се използва при минусови температури, затова изобретателят я заменя с 60% алкохол. Тази течност не замръзва и е сравнително евтина.
Прототип на револвер на системата на Гуревич по време на тестване показва отлични резултати. Смъртоносната сила на куршума се поддържа на разстояние не повече от 40 метра, но изстрелът е напълно невидим.
Единственият ефект, който издава стрелеца, е силната миризма на алкохол, тъй като когато куршумът излиза от цевта, течността се разпръсква на малки капки около оръжието.
Чекистите не са много доволни от револвера.
През 1943 г. револверът на Гуревич е пуснат в малка партида, специално за НКВД. Чекистите не са много доволни от новото оръжие, тъй като трябва да носят барабани с патрони заедно с револвера.
Гуревич не може да реши важния проблем с отстраняването на отработените гилзи от барабана - те са силно надути и задръстени. За да започне да стреля отново, е необходимо напълно да се смени барабанът.
Поради това, или може би по някаква друга причина, револверът на Гуревич никога не става масово оръжие и през 1945 г. пробите от експерименталната партида са извадени от експлоатация. Днес оръжията, които стрелят с алкохол, са рядкост и могат да се видят само в музей.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: