Стана ясно кое същество на Земята се е променило най-малко от времето на динозаврите СНИМКИ
Те имат най-бавната скорост на еволюция от всички гръбначни животни
Според проучване, публикувано в списание Evolution, учените са установили, че алигаторовите щуки са се променили много бавно, откакто техните предци са се появили в ерата на динозаврите преди 150 милиона години.
Тази бавна скорост на промяна означава, че тези праисторически риби имат най-бавната скорост на еволюция от всички гръбначни животни, пише Live Science.
Алигаторовите щуки (семейство Lepisosteidae) се появяват за първи път в края на юрския период (преди 163,5 до 145 милиона години). Седем живи вида живеят в езера и реки в Северна и Южна Америка, а един вид понякога навлиза в морската среда.
Авторите на проучването са изследвали алигаторовите щуки и други така наречени живи изкопаеми, тоест същества, които са се променили малко в продължение на милиони години.
В същото време този термин е спорен, тъй като много такива видове приличат на своите изкопаеми роднини, но всъщност са претърпели еволюционни промени. За да бъде живо изкопаемо, такъв вид трябва да има древен общ произход с изчезнали роднини и да варира малко във физическа форма и да се диверсифицира в относително малък брой сродни видове.
Учените използват компютърен анализ, за да проучат генни последователности, запазени от общи предци, и са разкрили скоростта, с която гените мутират с течение на времето.Проучването установява, че някои животни, считани за живи изкопаеми, всъщност са доста различни от своите изчезнали роднини, въпреки че са запазили много от характеристиките.
Но учените са открили, че алигаторовите щуки са еволюирали още по-бавно. Тези риби се развиват три пъти по-бавно от всяко друго живо гръбначно.
По този начин ниските нива на генна мутация съответстват на ниски нива на видообразуване, което означава, че еволюционната линия не се е разнообразила в огромен брой нови, физически различни видове, както се е случило при други групи животни. Вместо това малкото видове, които се появяват, остават стабилни за дълги периоди от време.
Те са еволюирали толкова бавно, че два вида алигаторови щуки, разделени от 100 милиона години еволюция, все още могат да се кръстосват, установи проучването. Най-странното е, че получените хибриди могат да раждат потомство.
Превод и редакция: БЛИЦ
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: