Учените изследват промените в структурата на иглолистните дървета, както и на други растения в непосредствена близост до атомната електроцентрала Фукушима в Япония, съобщава Newsweek.

През 2011 г. тази атомна електроцентрала претърпява сериозна авария, причинена от цунами. В резултат на това самата централа е частично наводнена. Цунамито е предизвикано от изключително силно земетресение в Тихия океан. Интензитетът му достига магнитуд 9,1.

Околната среда е покрита с огромни количества радиоактивни вещества. Те попадат върху растения, растящи наблизо. Иглолистните дървета не правят изключение.

Струва си да се отбележи, че йонизиращото лъчение е определен вид енергия, което може да премахне електроните, намиращи се в молекулите и атомите. Това се случва след контакт. То влияе на въздуха, течностите и твърдите материали.

Специалистите провеждат проучване, което изследва състоянието на растенията и последвалия им живот след бедствието. Те забелязват някои странни мутации.

Експертите изследвали местата, от които израстват игличките при различните видове иглолистни дървета. По този начин те успяват да регистрират една малко необичайна аномалия. Иглите престанали да растат равномерно, а на някои места изчезнали напълно.

Отбелязва се, че броят на мутациите съответства на количеството радиация, а скоростта им зависи от дозата на опасната радиация. Изследователите стигат до заключението, че йонизиращата радиация е в състояние да промени структурата на иглолистните дървета.

Подобни аномалии имат много общо с тези, наблюдавани в близост до атомната електроцентрала в Чернобил след катастрофата.

Превод и редакция: БЛИЦ