На Русия ще й се налага да има работа с по-чести изяви на НАТО в Черно море поради повишения интерес на Алианса към този регион, считат експерти от американската военно-аналитична компания Stratfor. Според нейния доклад, в най-близко време борбата за влияние в черноморския регион „несъмнено” ще се изостря.
След като през 2014 г. Крим влезе в състава на Русия, балансът на силите в Черно море се измени. Украйна е „изтикана от арената”, Москва усили своя флот, отбелязват анализаторите.

„Между впрочем стратегическата важност на тази акватория се издигна в очите на НАТО, която се стреми да усили политиката на сдържане на Русия в Европа” – пише Stratfor.

В публикацията се казва, че в НАТО трябва да отчитат наличието на Конвенция Монтрьо-1936, ограничаващ тонажа броя и времето на пребиваване в Черно море на военни кораби от не черноморските държави. Многонационалните сили обаче, като Алианса, могат да заобиколят ограниченията, окомплектовайки своя флот с кораби от няколко страни. Точно затова на най-близката среща на 8-9 юли във Варшава, ще бъде обсъждана възможността за усилване на съвместните военноморски сили в Черно море, обясняват анализаторите.

Не всички страни от НАТО, имащи излаз към Черно море, обаче са готови да подкрепят нарастването на силите на Алианса в региона. Румъния вероятно ще се окаже ярък поддръжник на усилването, но България и Турция могат да се окажат по-сдържани, не желаейки вражда с Русия, отбелязва американската аналитична компания.

Анализаторите сравнили съотношенията на военноморските сили в региона. По брой на кораби Русия отстъпва на НАТО, обаче тя има много други преимущества, например в авиация. Освен това Москва активно модернизира флота си, включително подводниците.
Москва повече не може да разчита на Конвенцията Монтрьо – НАТО ще търси начини да заобиколи ограниченията и да осигури лидерството на своите ВМС в региона, обаче позициите на Русия на Кримския полуостров й дава сериозно преимущество пред Алианса, правят изводи експертите на Stratfor.

Превод и редакция: БЛИЦ