САЩ са принудени да направят редица отстъпки спрямо Русия в предлаганото от тях ново споразумение за военно сътрудничество в Сирия, съобщи в събота (2 юли) РИА „Новости”, като се позовава на разузнавателно-аналитичната компания Stratfor. В четвъртък американското издание Washington Post съобщи, че американският президент Барак Обама е предложил на Русия да сключат ново споразумение за военно сътрудничество в борбата срещу тероризма в Сирия.
От своя страна американските власти са обещали да обединят частите си с Военно-космическите сили на Русия с цел подобряване на координацията в борбата с бойците от групировката „Джебхат ан-Нусра”, която се бори срещу правителството на Башар Асад в Сирия. В замяна администрацията на Обама иска от Русия да убеди правителството на Асад да прекрати ударите срещу бунтовниците, подкрепяни от САЩ.

„Направеното на 27 юни предложение е опит на Вашингтон да предотврати по-нататъшната ескалация на конфликта в Сирия. Предложението включва и някои отстъпки по отношение на Русия. Първата от тях предвижда по-активно сътрудничеството с руските военни, включително и обмен на данни за целите. Москва отдавна настоява за подобна мярка, която ще сложи край на изолацията на Русия и ще спомогне за възобновяване на диалога с Вашингтон”, пише Stratfor.

Шефът на Пентагона Аштън Картър се обяви срещу тези отстъпки заради опасения, че това ще отслаби натиска, който САЩ и съюзниците им оказват върху Русия във връзка със събитията в Украйна и другаде.

Източник: Руски дневник