Тази къща има два адреса в две държави (СНИМКИ)
Безплатната библиотека и опера в Хаскел има два различни адреса. Ако сте американец, ще смятате, че тя се намира на 93 Caswell Avenue, Дерби Лайн, Върмонт, а ако сте канадец, вие ще настоявате адресът й да бъде 1 rue Church Street, Станстед, Квебек.
И двата адреса са правилни и всеки от тях ще ви отведе до една и съща сграда. Единственото, което има значение, е откъде се приближавате към нея, посочва Amusing Planet.
Сградата всъщност се намира на границата между САЩ и Канада. Половината от нея е в Дерби Лайн, който е американски град, а другата половина - в канадския Станстед.
Като гранични градове, Дерби Лайн и Станстед споделят многобройни особености. Но първо, нека насочим вниманието си към тази уникална сграда.
Библиотеката и операта са разположени в двуетажна каменна сграда, построена от американеца Карлос Хаскел и неговата канадска съпруга Марта. Имотът е съзнателно построен на границата, така че както канадците, така и американците да имат равен достъп до библиотеката.
Библиотеката има само един вход - от американска страна, а канадците са свободни да влизат и да използват библиотеката, стига да се върнат отново в държавата си на излизане.
Вътре в сградата има дебела черна линия, която преминава през пода на читалнята, маркираща границата между Канада и САЩ. На горния етаж е операта, където линията се простира диагонално по седалките, така че сцената и половината от тях са в канадската държава, а останалите в Щатите.
По същия начин в библиотеката по-долу детските книги са от страната на САЩ, а останалата част от колекцията и читалнята са в Канада. Затова библиотеката понякога се нарича "единствената библиотека в САЩ без книги" и "единствената опера в САЩ без сцена".
През последните десетилетия библиотеката се превръща в център, където жителите на двете страни се срещат и си общуват. Това е единственото място, където членове на семейство, разделено от канадско-американската граница, могат да се срещнат лично, без законно да прекосят границата.
Но през последните години тази свобода води до опити за контрабанда. През 2011 г. канадец е арестуван, след като се опитва да пренесе през тоалетната на библиотеката раница, пълна с пушки.
След атаките от 11 септември властите затягат сигурността по границата, което засяга и библиотеката. Тя е една от шестте сгради, които се намират на граничната бразда.
Освен тях, Дерби Лайн и Станстед споделят и други любопитни забележителности, като например булевард Canusa, където граничната линия минава по средата на улицата. Докато самата улица е в Канада, къщите на юг от нея са в Съединените щати. Така че, когато американските обитатели на Canusa излизат от къщите си, те напускат Съединените щати.
На Canusa Avenue в миналото се намира и поща, обслужваща и двете страни - единствената международна поща в света.
Както Дерби Лайн, така и Станстед споделят един водопровод. Питейната вода се изпомпва от кладенци в Канада, съхранява се в резервоар в САЩ и се разпространява чрез система, поддържана от канадците.
В миналото жените от Станстед пътуват до Върмонт, за да родят, поради липса на държавно здравеопазване и път към канадските болници. По-голямата част от населението на града има двойно гражданство.
Въпреки че Дерби Лайн и Станстед имат различни телефонни кодове, телефонният разговор между тях е градски.
И накрая, безплатната библиотека и опера Хаскел е призната за исторически обект и в двете страни поради нестандартната стойност на културното й наследство.
Последвайте ни
0 Коментара: