The National Interest: НАТО пъчи ядрени мускули, за да изплаши Русия
Ядреното възпиране е крайъгълният камък на сигурността на съюзниците, каза генералният секретар на Алианса Марк Рюте
Десетки самолети на НАТО се издигнаха в небето като част от най-мащабното ядрено учение за годината. Повече от шестдесет изтребители, стратегически бомбардировачи, самолети за електронна война, самолети за наблюдение и въздушни танкери от тринадесет държави участват в учението Steadfast Noon, пише The National Interest.
Повече от шестдесет бойни самолета , стратегически бомбардировачи, самолети за електронна война, самолети за наблюдение и въздушни танкери от тринадесет държави участват в учението Steadfast Noon.
Въпреки че е основно събитие в календара на НАТО, Steadfast Noon е още по-актуален днес след постоянните ядрени заплахи на Русия срещу Съединените щати и НАТО за Украйна.
Ядрени оръжия над Европа
По време на повишено напрежение с Русия НАТО усъвършенства своите тактически ядрени способности.
Що се отнася до участващите самолети, НАТО показва най-добрите оръжия. По-конкретно, стратегически бомбардировачи B-52 Stratofortress и изтребители F-16 Fighting Falcon, JAS 39 Gripen, F/A-18 Super Hornet, Tornado, Eurofighter Typhoon, F-15E Strike Eagle и F -35A/B Lightning II.
Няколко от тези бойни самолети са способни да носят ядрена енергия, което означава, че са били разрешени и оборудвани да носят ядрени бойни глави. Що се отнася до останалите бойни самолети, те изпълняват ескорт.
В учението участват Белгия, Чехия, Дания, Финландия, Германия, Гърция, Италия, Холандия, Полша, Румъния, Турция, Обединеното кралство и Съединените щати.
„Ядреното възпиране е крайъгълният камък на сигурността на съюзниците“, каза генералният секретар на НАТО Марк Рюте в прессъобщение.
„Steadfast Noon е важен тест за ядреното възпиране на Алианса и изпраща ясно послание към всеки противник, че НАТО ще защитава и защитава всички съюзници.“
Тази година Белгия и Холандия са домакини на Steadfast Noon. Обучителни мисии ще се провеждат и над Дания, Обединеното кралство и Северно море.
Страните от НАТО, домакини на учението, инвестираха време и пари в модернизирането на своите военновъздушни бази, които ще приемат самолетите, способни да носят ядрени оръжия.
Има специални трезори и бункери, в които се съхраняват ядрени бойни глави. И когато дойде времето, бойните глави се изваждат и монтират в бомби или ракети, преди да се качат на самолета.
Тактическите ядрени боеприпаси имат мащабируема мощност, което означава, че операторът може да избере колко голяма ядрена експлозия ще му е необходима.
Въпреки че няколко от участващите самолети са определени като способни да боравят с ядрено оръжие , ако се стигне до натиск, всеки самолет може да разположи ядрен боеприпас.
Руски заплахи
Руският президент Владимир Путин наскоро обяви промяна в ядрената доктрина на страната си. Руският лидер подчерта, че Москва ще счита за ядрена провокация атака срещу нейна територия от страна с оръжия, предоставени от трета страна, която също е ядрена сила.
„НАТО предприема стъпки, за да гарантира безопасността, сигурността, ефективността и надеждността на ядреното възпиране на Алианса. Например тази година първите съюзнически изтребители F-35A от Холандия бяха обявени за готови да изпълняват ядрени задачи“, заяви НАТО.
„Декларацията на НАТО от срещата на високо равнище във Вашингтон изяснява, че „фундаменталната цел на ядрения капацитет на НАТО е да запази мира, да предотврати принудата и да възпре агресията“. В декларацията се заявява, че докато съществуват ядрени оръжия, НАТО ще остане ядрен съюз“, добавят от трансатлантическия съюз.
За автора
Ставрос Атламазоглу е опитен военен журналист, специализиран в специални операции и ветеран от гръцката армия (национална служба в 575-ти морски батальон и щаб на армията). Има бакалавърска степен от университета Джон Хопкинс и магистърска степен от Училището за напреднали международни изследвания на Джон Хопкинс (SAIS). Работата му е представена в Business Insider , Sandboxx и SOFREP .
Последвайте ни
2 Коментара: