The National Interest посъветва най-новия F-15EX да избягва ПВО на Русия и Китай
Пред същите задачи са изправени руските самолети от семейство Су-27/30/35
Въпреки стелт-покритието и други технологични подобрения, най-новата версия на тежкия изтребител на ВВС на САЩ F-15EX ще остане уязвима за системите за противовъздушна отбрана в Русия и Китай.
Това заключение направиха експертите на американския военно-политически портал The National Interest, анализирайки шансовете на самолета в борбата му с F-35 за средства от на военния бюджет, пише "Поглед инфо".
F-15 Eagle има две основни задачи. В мирно време изтребителите патрулират американските въздушни граници, прихващат и придружават военни самолети на други държави в близост до тях.
В случай на война F-15 ще трябва да спечели надмощие във въздуха - тоест да се бори с вражески изтребители.
Пред същите задачи са изправени руските самолети от семейство Су-27/30/35. Вече писахме за резултата от хипотетичната битка между F-15 и Су-35: въпреки по-мощния радар, американският изтребител е малко вероятно да успее да победи руски колега на голямо разстояние, тъй като е много по-добре оборудван по отношение на електронното заглушаване и лесно може да „отмести погледа“ на ракетите въздух-въздух, изстреляни в него и ако е необходимо, да ги избегне.
В близък бой американецът има още по-малко шансове да спечели: двигателите на Су-30 и Су-35 имат контролиран вектор на тягата, което прави самолета супер маневрен. А оптично-електронната система за търсене на цели е имунизирана срещу стелт технологии.
В борбата за парите на Пентагона обаче създателите на F-15EX се опитват да го представят като достоен конкурент на многоцелевия F-35. Видите ли, обновеният “Орел” може да работи в първия ден на войната, изгаряйки противниковата ПВО и след като завърши тази работа, да се върне към основното си занимание - прочистване на небето.
F-35, както знаете, не е боец в небето - при среща със сериозен противник на пилотите на “невидимките” е препоръчано да не влизат в бой, а да преминават под защитата на тежките F-22 или на F-15.
Според Дъглас Макдонал обаче марката радарна забележимост на F-15EX изобщо не означава, че самолетът не се вижда на радарите за противовъздушна отбрана. В най-добрия случай поглъщащото покритие от радиовълни и другите трикове ще намалят разстоянието, от което по изтребителя може да се изстреля зенитна ракета. В най-лошия случай - ако противникът използва радари с нестандартен обхват или бистатични радари - стелт технологиите не работят изобщо.
Русия, Китай и купувачите на техните оръжия изпълват света с мощни зенитни системи, способни да свалят F-15EX на разстояние 200 километра или повече. За да оцелеят, изтребителите трябва да играят на сложни „котки и мишки“: да използват за прикритие самолети за електронно заглушаване и да се опитват да ударят радари за противовъздушна отбрана с ракети с далечен обсег, без да влизат в зоната за ответен огън.
Това е трудна, опасна и дълга работа без гаранция за успех. А масовото използване на изтребители в началото на войната - както беше по време на Пустинната буря, не е възможно, твърди изданието.
Превод: В.Сергеев
Последвайте ни
16 Коментара: