The New York Times: Българинът Златев е новият "Цар на войната в Украйна"!
Нашенецът бил най-големият доставчик на оръжия за Украйна, работил на ръба на закона
След като се скарал с партньора си в компания за лимузини в предградията на Сейнт Луис, българинът Мартин наскоро потърсил нова изгодна бизнес възможност: продажба на ракети, гранатомети и боеприпаси на стойност 30 милиона долара на украинската армия, пише The New York Times.
Г-н Златев и неговият нов бизнес партньор, местен остеопат, направиха първия си пробив в международната търговия с оръжие. Договорните документи и други записи, получени от The New York Times, показват, че сделката е разчитала на слоеве от посредници и транзит през седем държави. И съществува в легална сива зона, предназначена да заобиколи правилата за износ на оръжие към други страни.
„Времето е от съществено значение“, наскоро написаха двамата до Министерството на отбраната на Украйна. Те очертаха план за продажба на американско, българско и босненско оръжие на Украйна.
След руското нахлуване през февруари администрацията на Байдън тихомълком ускори частни продажби на оръжие на Украйна на стойност стотици милиони долари, съкращавайки продължилия седмица процес на одобрение до няколко часа.
Само през първите четири месеца на годината - последните налични данни - Държавният департамент е разрешил повече от 300 милиона долара частни сделки с Украйна, показват правителствени документи. Отделът разреши такива продажби на стойност по-малко от 15 милиона долара за Украйна през цялата фискална 2021 година.
Това помогна за откриването на друг поток от оръжия към украинската бойна линия, но също така примами нови играчи като г-н Златев и неговата партньорка Хедър Джорджиевски към един сенчест пазар.
Оръжията, продавани чрез частни брокери, са много по-склонни да се окажат на черния пазар и да се появят отново в ръцете на американски противници, според правителствени съветници и учени, които изучават тази специфична търговия.
Скорошният опит в Афганистан и Сирия показва, че без строги политики за проследяване оръжията могат да попаднат в терористични групи или враждебни военни сили.
Тези частни продажби на оръжие са нищожни в сравнение с картечниците, противотанковите ракети и друга помощ за сигурността, която Белият дом изпрати на Украйна на стойност над 17,5 милиарда долара. Но тези сделки имат строги изисквания за проследяване, за да се гарантира, че оръжията отиват до предназначените им получатели. Частните продажби идват с по-малко надзор. Продавачите, купувачите и оръжията се държат далеч от общественото внимание.
„Това е Дивият запад“, каза Олга Торес, адвокат, който представлява износителите на оръжие и служи във федералната Консултативна група за отбранителна търговия. „Виждаме много хора, които преди това не са участвали в продажбата на оръжие, да се включват сега, защото виждат възможността.“
През последните месеци, каза г-жа Торес, тя се е консултирала с организация с нестопанска цел от Тексас, която се е опитала да изпрати оръжия в Украйна, без да осъзнава, че се нуждае от разрешение от САЩ, и с брокер, който е искал да продаде индийски оръжия на Украйна, но незаконно и твърдял, че са американски. (Тя казва, че в крайна сметка не представлявала брокера.)
Точно както съкрати времето за одобрение на сделки до под един ден, Държавният департамент също така ускори процеса на регистрация за нови търговци на оръжие.
„Като цяло това е процес, който отнема 60 дни“, пише г-н Златев в писмо до украинското министерство на отбраната. „Бяхме одобрени за седем дни.“
Пред репортери 45-годишният Златев отрече да знае каквото и да било за оръжейни сделки. „Не знам за какво говорите“, каза той, когато му бяха показани копия от договори за ракети, гранатомети и куршуми, изготвени от неговата компания и Министерството на отбраната на Украйна.
Напускайки медицинския си кабинет по-късно същия ден, д-р Джорджиевски, 46, призна, че знае за сделката, но не искаше да я обсъжда.
Ричард Ел-Раси, адвокат на компанията на г-н Златев, по-късно изпрати имейл, обясняващ, че компанията има за цел „да улесни потенциални търговски транзакции в областта на отбраната със съюзнически чужди държави“. Той каза, че Държавният департамент е одобрил искането на компанията да продължи със сделката.
С типична комисионна за оръжеен брокер, двамата биха спечелили повече от 2 милиона долара.
Записите показват, че сделката е била в последния си етап, като и двете страни са прегледали и ревизирали договора.
Но след като The Times попита както г-н Ел-Раси, така и украинското правителство защо сделката разчита на фалшифицирани документи за избягване на чуждестранните закони за износ, адвокатът изпрати ново изявление, в което се казва, че сделката е провалена. Както Босна, така и България, два ключови източника на оръжия в сделката, публично заявиха, че не позволяват износ на оръжие за Украйна.
Администрацията на Байдън насърчава сделките в частния сектор по няколко причини. Това спасява Пентагона от по-нататъшно изчерпване на собствения му оръжеен склад след месеци на изпращане на оръжия в Украйна. А частните продавачи могат да осигурят оръжия, които правителството не може - като оръжията от съветски тип, които вече се използват от украинските войници.
Не всички частни продажби носят еднакъв риск. Чуждите правителства, например, често купуват оръжия от големи американски изпълнители в областта на отбраната. Сделки като предложената от г-н Златев са различни. Вместо да продават директно, те включват посредничество при продажби на оръжия от други страни, с множество посредници между тях.
Документите показват, че г-н Златев и д-р Джорджиевски са планирали да доставят на Украйна куршуми, произведени в Съединените щати, и оръжия от България и Босна.
Всеки от многото посредници на сделката е потенциална точка за отклоняване на оръжия, казват експерти. Това е особено вярно, когато имаме работа със страни като Украйна и България с добре документирана корупция и свободно движещи се оръжия на черния пазар.
„Всички рискове – отклоняване, ескалация, корупция – се увеличават от факта, че нямаме видимост за тези сделки в частния сектор“, каза Елиас Юсиф, изследовател от Stimson Center, изследователска група във Вашингтон, която изучава търговията с оръжие. „Вие насърчавате цялата тази икономика, която съществува в това сиво пространство през границите и с хора със съмнителни мотиви.“
Докато адвокатите казват, че са видели наплив от нови брокери, говорител на Държавния департамент каза, че отделът не е събрал данни за 2022 г., за да каже със сигурност. Независимо от това, говорителят каза, че оръжейни сделки с посредничество като тези, предложени от г-н Златев, представляват малка част от разрешената от Америка търговия с оръжие.
Държавният департамент има програма за проследяване, която проучва част от сделките, като търси рискове от отклоняване на оръжия, наред с други опасения. От 19 125 заявки за износ, които отделът разреши през фискалната 2021 г., програмата за проследяване провери 281.
Г-н Златев, който е родом от България, влезе в оръжейния бизнес миналия декември в опасен момент както в САЩ, така и в Европа. Руските войски се струпваха близо до украинската граница. Пандемията унищожи бизнес пътуванията до Сейнт Луис, смазвайки лимузиновата индустрия, а г-н Златев се скарал с бизнес партньора си, пише NYT.
Той основава своя бизнес, BMI US LLC, в Юрика, малък град в покрайнините на Сейнт Луис. Компанията споделя адрес със съоръжение за обучение на огнестрелни оръжия, до мексикански ресторант. Обучаващ там каза, че г-н Златев наел помещение, защото федералните разпоредби изискват търговците на оръжие да имат физически адрес.
По-късните корпоративни документи показват д-р Джорджиевски като партньор. Те имат BMI бланка с кръст над „I“.
Моментът бил идеален. Украинските власти претърсват света за оръжия, опитвайки се бързо да похарчат всичко необходимо за укрепване на фронтовите линии. Например, държавна украинска компания започна да се свързва с американски оръжейни брокери, искайки да закупи танкове, минохвъргачки и изтребители МиГ-29 в съветски стил, според писма, получени от The Times.
Американската страна на сделката за BMI беше сравнително ясна, показват документите. След като украинското правителство депозира около 25 милиона долара в сметката на компанията в Bank of America, BMI ще плати на посредник за 2,2 милиона патрона излишни американски военни боеприпаси и ще ги изпрати със самолет до Полша. Оттам шофьорите ще транспортират куршумите до Украйна.
Отделно BMI ще закупи 540 противотанкови гранатомета и 22 минохвъргачки от босненски производител. Тези оръжия ще пътуват с конвой от камиони през Хърватия, Словения, Австрия, Словакия и Полша до украинската граница, според документите по сделката.
Г-н Златев също планира да изпрати 900 ракети въздух-земя от България през Полша до Украйна.
Босненските и българските сделки на стойност около 5 милиона долара бяха усложнени от забраните за износ на оръжие в двете страни.
Документите показват, че BMI е планирал да заобиколи това, като предостави документи на босненските и българските правителства, лъжливо твърдейки, че оръжията ще се доставят в Полша, а не в Украйна, според план, изпратен от г-н Златев на Александър Лиев, бивш служител по туризма в Крим който сега доставя оръжия за украинското министерство на отбраната.
Законността на използването на фалшифицирани записи е мътна, казват юристи и учени, които работят в тази област. В документите на BMI се казва, че е бил честен с Държавния департамент относно истинската дестинация на оръжията. Но използването на уловка в чужбина би направило и без това мрачната търговия още по-непрозрачна и рискува да разстрои съюзническите чужди правителства.
„Всеки път, когато има фалшиви сертификати за краен потребител, това трябва да е червен флаг за Държавния департамент“, казва Джоди Витори, професор от университета в Джорджтаун, който изучава търговията с оръжие.
Говорител на Държавния департамент отказа да коментира дали подобни практики биха нарушили законите на САЩ. Говорител на украинското министерство на отбраната не би обсъдил сделката за BMI.
Независимо дали сделката ще продължи или не, документите на BMI показват, че войната в Украйна предоставя възможност за налагане на големи цени. Куршумите, които г-н Златев планира да продаде, са с 50 процента по-скъпи от публично обявените от други доставчици. Неговите гранатомети се продават повече от два пъти повече от цената, посочена в ценовата листа за мироопазващите сили на ООН. Експертите казват, че тези надбавки обикновено помагат да се плаща на посредниците - за сметка на нация в разгара на война.
Куршумите, ракетите, минохвъргачките и гранатометите, които г-н Златев планира да изпрати, е малко вероятно да насочат смислено войната в полза на Украйна, казва изследователят г-н Юсиф. Но процесът на установяване на посредници, търговски пътища и агенти с фалшифицирани документи може да има трайно въздействие.
След като войната приключи, казва той, Украйна може да се превърне в център за търговия с оръжия на черния пазар: „Незаконният пазар ще работи от тази страна през следващите 30 години, както стана точно след Студената война.“
Превод: БЛИЦ
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
14 Коментара: