Екипът на Доналд Тръмп за поемане на властта даде две седмици на политическите назначения на президента Барак Обама да се оттеглят от постовете си. Това заплашва САЩ да останат месеци наред без одобрен от Сената посланик в страни като Германия или Великобритания.
"Ню Йорк таймс" съобщи новината и тя бе потвърдена пред "Ройтерс" от посланикът в Нова Зеландия Марк Джилбърт.

На 9 ноември - в деня след победата на Тръмп на изборите - Държавният департамент е уведомил всички подобни посланици да изпратят оставките си. Но при няколко президентски администрации практиката е те да изпълняват длъжността си още няколко седмици или месеца, основно поради семейни причини като необходимостта децата им да завършат училище.

Сега Тръмп скъсва с това като иска до 20 януари всички да са напуснали работа. Някои от засегнатите са разказали пред "Ню Йорк таймс", че се наложило спешно да кандидатстват за виза на страната, в която работят, и да си търсят подходящо място да живеят докато децата им приключат учебната година след няколко месеца.

Уведомлението с безкомпромисен тон е било изпратено точно преди Коледа - на 23 декември. Представител на екипа му обяснява, че зад този ход няма никаква злоумисъл и просто в чужбина се спазва същият принцип като за хилядите политически назначения в администрацията на Белия дом или федералните агенции.

"Политическите" посланци обикновено са от средите на големите дарители на кампаниите на президента, биват назначавани заради близките си отношения с него и обикновено се оттеглят в края на мандата му. Дипломатите от кариерата по правило запазват постовете си.

"Ню Йорк таймс" изрежда сред засегнатите посланици и тези в Чехия и Белгия, както и постоянният представител на САЩ в ООН в Женева.