Премиерът на Турция Бинали Йълдъръм коментира спорния референдум в Северен Ирак и посочи, че Анкара ще отговори подобаващо на опитите за формиране на статукво, без обаче да влиза във война, предаде БГНЕС. 

Министър-председателят заяви, че кризата, свързана с днешното гласуване в Ирак, е достигнала своя пик, но връщане назад няма. 

„В региона започна период, когато могат да възникнат необратими и тревожни събития. Надяваме се ние да се сблъскаме с подобна ситуация. Но упорството на властите в Иракски Кюрдистан, които организираха гласуване и извън пределите на конституционно признатите граници, в частност в Киркук и в Мосул, създават почва за открит въоръжен конфликт. Анкара смята, че има сили, които подтикват Масуд Барзани /лидер на Иракски Кюрдистан/ към тези действия, като му внушават, че Турция ще покрещи и ще се успокои. Но той е длъжен да отчете, че в случай на негативен развой на събитията тези сили няма да го подкрепят. Впоследствие той отново ще търси подкрепата на Анкара“, посочи Йълдъръм. 

Според него цената за тази грешка ще бъде платена от мирното население, което няма никаква вина, поради това в своите стъпки Турция ще акцентира предимно на позициите на централната власт в Ирак. Той предупреди, че ако след референдума бъдат предприети опити за масови убийства на етническите туркмени в Ирак, Турция в никакъв случай няма да игнорира това. 

Премиерът отбеляза, че Анкара е в постоянна координация с централното правителство на Ирак на фона на опитите за провеждане на гласуване в спорни територии като Киркук и на стремежа за сформиране на нов статукво в съседната държава. 

„Турция няма да стои със скръстени ръце, но ние ще действаме съвместно с Ирак. В крайна сметка, става дума за територията на Ирак и ако Багдад се обърне за помощ към Анкара, то ние ще я окажем без никакви колебания“, посочи Йълдъръм. 

По отношение на вероятните санкции спрямо Иракски Кюрдистан той заяви, че по въпроса е създадена работна група с представители на съответните министерства и ведомства. 

„Турция няма да закъснее със санкциите, които касаят и въздушното пространство, и режима на работа на граничните пунктове. В тази връзка обаче има някои трудности, например, КПП-та от иракската страна де факто контролират силите на кюрдското опълчение пешмерга. Багдад изиска Иракски Кюрдистан да предаде управлението на тези пунктове на централната власт и ние сме длъжни да проследим дали те ще минат на подчинение на Багдад, или това изискване ще бъде пренебрегнато. Поради това ние сме длъжни да съгласуваме своите действия с Багдад“, заяви Йълдъръм. 

Той уточни, че турските въоръжени сили в Ирак предприемат мерки по посока на предотвратяването на активизацията на терористите в контекста на референдума. Премиерът подчерта, че Турция не тръгва на война и никой не следва да се тревожи, тъй като става дума само за „хирургическа намеса“. 

Той допълни, че в продължаващите учения в провинция Шърнак на границата с Ирак ще бъдат привлечени и офицери, и военни експерти от иракските въоръжени сили. Премиерът на Иракски Кюрдистан Нечирван Барзани заяви днес, че референдумът за независимост не представлява заплаха за Турция, а и не трябва да се създава впечатление, че той обхваща и съседните страни.

„Решението за референдума бе взето, защото Ербил престана да се надява на Багдад. В продължение на 13 години ние опитвахме да получим това, за което претендираме по право в съответствие с Конституцията. Но за съжаление, нашите конституционни права са нарушавани всеки ден. Ербил се надява в Анкара да си дадат сметка защо бе взето именно това решение. Референдумът не означава, че на 26 септември ще бъде обявена независимостта на Иракски Кюрдистан. Ние се стремим да решаваме всички въпроси с Багдад на масата на преговорите и по пътя на диалога“, коментира Барзани, цитиран от Анадолската агенция. 

БЛИЦ припомня, че и турският президент Ердоган направи плашещо предупреждение, свързано с  турската армия и може ли тя да нахлуе в Ирак.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!