Учени: Океаните поглъщат повече топлина, отколкото се смяташе
Според тяхното проучване океаните са абсорбирали с 60% повече топлина, отколкото се смяташе. Това означава, че Земята е по-чувствителна на емисиите от изкопаемите горива, отколкото бе известно.Това може да затрудни значително ограничаването на глобалното затопляне до безопасни нива този век.
Какво са открили учените?
Според последните оценки на Междуправителствената експертна група по климатичните промени (IPCC), океаните по света са погълнали над 90% от излишната топлина уловена от парникови газове.
Това ново проучване обаче твърди, че всяка година през последните 25 години, сме вкарвали около 150 пъти повече енергия от тази използвана за генерирането на електричество в световен мащаб в океаните и моретата. Това е с 60% повече отколкото се смяташе преди това и е голям проблем.
Учените базират своите прогнози за това с колко се затопля Земята като събират цялата излишна топлина, която се отделя от известното количество парникови газове, вследствие на човешката дейност.
Тези нови изчисления показват, че в океаните отива много повече топлина, отколкото сме мислели. Това обаче означава, че и газовете, които емитираме генерират много повече топлина, отколкото сме смятали.
По тази причина повечето топлина от същото количество газове означава, че Земята е по-чувствителна към въглеродниа диоксид.
Какво означават резултатите от това ново проучване?
Авторите на проучването смятат, че тези нови разкрития ще затруднят доста постигането на таргетите във връзка с нарастващите температури зададени в Парижкото споразумение за климата. Наскоро от IPCC посочиха какви са ползите от ограничаването на ръста на температурите в световен мащаб с под 1.5 градуса по Целзий, пише BBC.
Според новото проучване това обаче ще бъде много трудно.
"Това е сериозно притеснение," казва основният автор, доктор Лора Респланди от Принстънския университет в Ню Джърси.
"Ако погледнете към таргета на IPCC от 1.5 градуса, има сериозни предизвикателста за спазването му."
Според доклада, за да се предотврати нарастването на температурите с над 2 градуса по Целзий, въглеродните емисии от човешката дейност трябва да бъдат намалени с 25% повече, отколкото се е смятало преди.
Какво означава това за океаните?
Освен, че ще затрудни ограничаването на затоплянето под 1.5 градуса или дори под 2 градуса този век, цялата тази допълнителна топлина, която се поглъща от океаните, ще внесе значителни промени и във водата.
"В по-топлия океан ще има по-малко кислород, а това ще донесе последствия и за водните екосистеми," казва Респланди.
"Морското равнище също ще бъде засегнато. Ако затопляме океана повече ще имаме по-голямо топлинно разшитение, а оттам и покачване на водните нива."
Какво са направили по-различно тези учени?
От 2007 г. насам учените разчитат на система от над близо 4 000 измервателни уреда, които записват температурата и соленността на океаните по света.
Преди това обаче методите с които се е измервала топлината в океана е имала много пропуски и неясноти.
Сега учените твърдят, че са разработили според тях особено точен метод за измерване на температурата на океаните, посредством измерването на количеството кислород и въглероден диоксид във въздуха. Това им позволява да измерват точно температурата на океаните в световен мащаб до 1991 г. назад, когато започват да се събират точни данни от световна мрежа от измервателни станции.
Ключовият елемент е фактът, че със затоплянето на водите те отделят повече въглероден диоксид и кислород във въздуха.
"Когато океанът се затопля, количеството на тези газове, което може да задържа, намалява," казва Респланди.
"Това, което ние измерихме, е количеството освободено от океаните, след което изчисляваме колко още затопляне е необходимо, за да обясним тази промяна в газовете."
Ще излезе ли някога тази топлина от океаните?
Да, според авторите на проучването, но в много дълъг период от време.
"Топлината в океана в крайна сметка ще излезе от него, ако започнем да охлаждаме атмосферата посредством намаляване на парниковия ефект," твърди Респланди.
"Фактът, че океаните съдържат толкова много топлина, която може да бъде прехвърлена обратно в атмосферата, ще затрудни поддържането на температурата на повърхността на Земята под определен таргет в бъдеще.
"Циркулацията на водите в океаните, която контролира това колко топлина се поема или отделя е вековен процес, което означава, че топлината от океаните ще се отделя в продължение на векове."
Последвайте ни
0 Коментара: