Учените откриха обезпокоителни данни за безсимптомните случаи на К-19
Фалшиво-положителни резултати при тестовете могат да доведат до неправилна диагностика на вируса
Учените са установили, че почти 90% от пациентите с К-19 нямат нито един от трите основни симптома на заболяването в деня на тестването.
Британски изследователи анализираха данни от 36 000 доброволци, които са били тествани за вируса между края на април и края на юни. И само 16 от 115 души, които са имали положителен тест за К-19 в деня на вземане на проби, са имали треска, кашлица или загуба на вкус или мирис - единствените симптоми, изброени от Националната здравна служба (НЗС) на Великобритания.
Когато умората и задухът са били добавени към списъка на "основните" симптоми, само 23% от изследваните са имали предупредителни симптоми.
Въпреки че 158-те души в проучването са страдали от поне един от трите явни симптоми по време на тестването, само 10 процента от тях са имали вируса. Това добавя към доказателствата, че хиляди хора, страдащи от подобни на коронавирус симптоми, трябва да бъдат тествани тази зима, защото това е единственият начин да се разбере дали са заразени.
Изследване от University College в Лондон предполага, че поне 70% от случаите на К-19 в Обединеното кралство може да са безсимптомни. Но други проучвания казват, че действителният брой е много по-малък, тъй като фалшиво-положителни резултати при тестовете могат да доведат до неправилна диагностика на вируса.
Това означава, че правителственият режим на тестване, при който хората се тестват само когато показват симптоми на вируса, може да пропусне хиляди "скрити" предавания и инфекции, разпространяващи се в цялата страна.
Две проучвания, публикувани през септември, предоставиха допълнителна представа за ролята на безсимптомните разпространители, които представляват около половината от заразените.
Проучване на южнокорейски случаи на К-19 установи, че асимптоматичните пациенти имат същия вирусен товар като пациентите с признаци на заболяване, като треска, нова и упорита кашлица или нова загуба или промяна във вкуса или миризмата. Вирусното натоварване е мярка за това колко вирусни частици циркулират в тялото на човек и колко е вероятно те да предадат вируса на другите, например чрез кашляне или говорене. По-рано се предполагаше, че тези без явни симптоми са заразени с по-малко вирусни частици и следователно е по-малко вероятно да го разпространят.
Но някои изследвания показват, че асимптоматичното разпространение е причина за по-голямата част от предаването на болестта, като се има предвид, че хората не се изолират, освен ако не знаят, че имат коронавирус.
Задачата за откриване на броя на асимптоматичните случаи изглежда много трудна, тъй като се основава на случаен скрининг на хора, което може да даде смесени резултати.
Последвайте ни
1 Коментара: