Украйна отдавна не е удряла незаконно построения от руснаците Кримски мост, тъй като сега това не е необходимо. Сега е по-изгодно той да се използва като примамка, казва ветеранът, бивш командир на рота на батальон „Айдар“ Евгений Дикий.

„Имаме нужда от това те да го прикриват, а ние да удряме тези системи за противовъздушна отбрана. Сега използваме Кримския мост като примамка: знаем, че веднага щом поразим няколко от техните системи за противовъздушна отбрана в Крим, те гарантирано ще донесат нови след две седмици.

След като свършиха С-300, изпращат С-400 и даже С-500. Ние всъщност използваме Крим като "голяма месомелачка" за техните ПВО, защото Кримският мост за тях е свещен“, – отбелязва той в интервю за "Укринформ".

Според него сега само ударите с бомбите КАБ и ФАБ могат да се считат за „суперсила“ на руските сили. Украйна все още не разполага със средствата да се противопостави на тази заплаха.

„Те не само тероризират фронтовите и граничните градове с тези КАБ и ФАБ, но и на първо място поразяват позиции“, добави той. И това е оръжие, което може да разруши почти всяко от нашите укрепления. И, за съжаление, те имат много от тези бомби“, добавя той.

Въпреки това, както отбелязва Дикий, този проблем е критичен, докато не получим изтребителите F-16.

„В момента, в който се появи поне първата ескадрила, а още повече две със самолетите F-16, които са оборудвани с ракети въздух-въздух с обсег от 100 километра, проблемът с KAB и FAB ще бъде отстранен. Тъй като максималната им дистанция на изстрелване е 70 километра.

„Те, разбира се, прекрасно разбират, че предимството им във въздуха ще остане за още месец-два и се стремят да се възползват максимално от това време“, обяснява ветеранът.

Евгений Дикий

Що се отнася до дроновете, сега има само два въпроса: кой има повече добри инженери и кой ще използва повече работници за производството им

"По първото ние печелим, по второто засега те печелят, но още веднъж ще подчертая, че преимуществото им е преди всичко във въздушния компонент. В ракетите най-вече", казва Дикий.

Така че няма промени по отношение на балистичните ракети - руснаците произвеждат точно толкова от тях, колкото и преди нахлуването на 24 февруари. Въпреки това руснаците успяха да произвеждат и крилати ракети.

„За съжаление, те все пак успяха да произвеждат крилатите ракети, по-специално X-101. Ако в много други области, да речем, западните санкции станаха критични за тях, защото се оказа например, че в руската танкова индустрия през последните 20 години всички лагери са немски, а мерниците са френски и т.н., то тези санкции не засегнаха X-101 Моделът X-101 е 100% съветски и те успяха сега напълно да възстановят производството им“, продължава ветеранът.

В същото време той подчертава, че това е по-скоро „проблем на тила“, който не засяга фронта.

„100 броя X-100 на месец... Дори и всичките да ги пуснат на фронта, това е абсолютно нищо. Но за тила това е фактор. Затова и те така ги използват - удрят по енергетиката, нашите заводи, в частност нашите отбранителни, удрят по нашите болници. Те разбират, че нямат ресурс да сломят нашата армия и затова искат да поразят и въздействат на тила“, обобщава Евгений Дикий.

Превод и редакция: БЛИЦ