US военни отблъснаха руски боен отряд в Сирия
Ескалацията идва на фона на продължаващ спор между САЩ и Русия за нефтеното находище „Румейлан”
От доставките на нефт зависи бъдещето както на правителството на сирийския президент Башар Асад, подкрепян от Москва, така и на опозиционните милиции, зад които стои Вашингтон, пише vesti.bg.
Американските войски, разположени в районите на Североизточна Сирия, контролирани от кюрдските Отреди за защита на населението, блокираха руски военен конвой, който се опита да получи достъп до ключови нефтени находища в провинция Ал-Хасака.
Нито една от двете военни части не е прибягнала до насилие.
Ескалацията идва на фона на продължаващ спор между САЩ и Русия за нефтеното находище „Румейлан” в североизточната част на Ал-Хасака.
След неуспеха да изпълни мисията си, руският конвой се върнал в базата си.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп миналата година обяви, че американските войски официално остават в Сирия, за да охраняват нефтените находища в страната от терористи.
Нелегалната търговия с петрол е основен източник на валутни постъпления както за кюрдските милиции, така и за официалната власт и арабската опозиция в Сирия. Преди да бъде разбита, от добива на петрол се възползваше терористичната организация „Ислямска държава”.
В този смисъл, който владее нефтените находища, до голяма степен контролира и Сирия. Така стратегията на САЩ да блокира достъпа до тях, не позволява на Русия или Асад да обявят победа в сирийската гражданска война.
Добивът на петрол в Сирия възлиза официално на около 16 хил. барела на ден, но се предполага, че нелегалното производство е доста по-голямо. Преди войната страната добиваше около 380 хил. барела на ден. А целият ѝ петролен резерв се оценява на около 2,5 млрд. барела или 0,2% от световните разреви.
Въпреки че в глобален мащаб както запасите, така и износът на нефт от Сирия винаги са били незначителни, в разрушената от войната икономика на страната, петролът се превръща в основен фактор и ключ към победата, на която и да е от враждуващите фракции.
Последвайте ни
71 Коментара: