Тази седмица светът обърна очи към поредната трагедия в Лондон. Десетки са потвърдените жертви на пожарът в 24-етажната жилищна сграда "Гренфел Тауър". Докато броят на загиналите се актуализира непрекъснато, а детайлите около трагедията стават все по-ясни, една възможна причина за пожара започва да вълнува мнозина - класовото разделение, пише британското издание Independent, цитирано от vesti.bg.

"На хората, които умряха и загубиха домовете си, това им се случи, защото са бедни. Няма начин богати хора да живеят в сграда без адекватна противопожарна безопасност", заявява разочарован британец, интервюиран от Канал 4.

Какво захранва мнението, че "Гренфел Тауър" е трагедия на бедността и неравенството?

Още първоначално стана ясно, че сградата е била населена от голям брой имигранти от Близкия изток, Азия и Африка, както и от други хора в незавидно социално положение.

Блокът се намира в един от най-бедните жилищни райони в цяла Англия, според правителствени данни от 2015 година.

Едновременно с това той е съседен на квартали като Нотинг Хил и Холанд парк, които са неговата социална противоположност и приютяват голям брой знаменитости и инвестиционни банкери. Недвижимите имоти в тях струват милиони.

На този фон "Гренфел Тауър" е една 24-етажна "кибритена клечка", притежавана и поддържана от общинските власти.

Британските медии обръщат внимание на няколко факта - в сградата не е имало пожарогасители и друга противопожарна инсталация,

"Кулата" е построена през 1974 и част от вероятните й недостатъци биха били разбираеми, ако през 2016г. не й е бил направен мащабен ремонт за 10 милиона паунда.

Властите явно спестяват от пожарогасители, но като основна причина за трагедията в сряда може да се окаже похарчването с 5000 паунда по-малко по друго перо.

Сложената при ремонта алуминиева облицовка на високата сграда е била лесно запалима.

Това към момента изглежда най-вероятната причина пожарът да се разпространи толкова бързо и да заклещи много от хората в сградата по апартаментите им. Гъстият черен дим от фасадата пък пречеше при спасителните дейности на пожарникарите.

Облицовката е произведена в САЩ, където обаче този вид е забранен за толкова високи сгради. Причината е в полиентиленовата му сърцевина, която го прави лесно запалим.

Представител на компанията-производител "Рейнобонд" (Reynobond) е заявил за "Таймс", че използваните за "Гренфел" панели отиват предимно за ниски търговски сгради.

Изчисления на британските медии сочат, че използването на по-добра облицовка е щяло да струва около 5000 паунда повече за цялата сграда.

От строителната фирма "Райдън" (Rydon), извършила ремонта, твърдят, че са спазили всички стандарти за пожарна безопасност в първоначалното си изявление след инцидента. В променена версия на документа това определение отпада и от фирмата вече казват, че са спазили "строителните стандарти". 

След инцидента британските власти са започнали обследване на различни сгради в страната, където е възможно да е използвана подобна облицовка. Въпросът без отговор към момента е дали парите за по-качествен ремонт щяха да се спестят в друг район.