Турският външен министър Мевлют Чавушоглу наскоро заяви, че Анкара е готова да обмисли закриването на своята авиобаза “Инджирлик”, ако САЩ наложат санкции срещу придобиването от Анкара на руски зенитно-ракетни системи С-400. Според Чавушоглу Анкара може също така "да промени статута на база “Куреджик", върху която са разположени елементи от европейската система за противоракетна отбрана, и "да поиска от САЩ да изтеглят своите военни".

„Турция вижда руските изтребители като алтернатива на американските F-35. Ако САЩ откажат да доставят изтребителите си, Анкара ще разгледа предложенията, получени от няколко доставчици, включително от Москва ... Ако не успеем да закупим F-35, тогава ще потърсим алтернатива. Това може да е руският пазар или който и да е друг”, заяви Чавушоглу.

Гръцкият уебсайт “Руска Атина” предупреждава, че в резултат САЩ могат да прехвърлят ядрените си оръжия от Турция в Гърция. Още през 2017 г. членовете на гръцкия парламент от Комунистическата партия обявиха, че според тяхната информация САЩ работят по износа на 50 водородни бомби В-61 от турската военна база в Гърция. Депутатите подчертаха, че реновирането на военната база “Араксос” в Западна Гърция е в ход и има голяма вероятност от транспортирането там на американски ядрени бойни глави от базата на “Инджирлик”.

През април 2018 г. присъствието на гръцко ядрено оръжие в Гърция беше обявено от лидера на Комунистическата партия на Гърция Димитрис Куцумбас. Според него американците вече съхраняват ядрените си оръжия в базата на “Араксос”. Гръцкият комунистически лидер също беше убеден, че САЩ разполагат дронове в база край Лариса, хеликоптери в Александруполис и войски на НАТО, под прикритието на решаването на проблемите, създадени от бежанците, са разположени на брега на Егейско море.

„Правителството е напълнило цяла Гърция с лагери и бази на НАТО“, заяви Куцумбас. След това министърът на външните работи на Гърция отрече тези данни. А през март 2019 г. член на Централния комитет на управляващата тогава партия СИРИЗА, координатор на международния ѝ отдел Панос Тригазис, заяви в интервю за РИА Новости, че САЩ не разполагат ядрено оръжие в Гърция: „То беше изтеглено в годините, когато Андреас Папандреу беше министър-председател. Тогава студената война приключи. В Гърция има ядрени оръжия след 1957 г. - американски и на НАТО. Това е факт. Но сега няма, това е сигурно. Няма нищо”.

Условията за разполагане на американски ядрени оръжия са определени в тайно споразумение между Атина и Вашингтон през 1959 г. Гръцкото общество обаче не е информирано за степента на американското военно присъствие в страната, нито за условията за разполагане на американското ядрено оръжие. Последните 20 бомби B-61, всяка от които има 15 пъти по-голяма мощност от падналата върху Хирошима, са тайно извадени от базата “Араксос” през 2001 година.

Сега появата на доклади за планове за преместване на американското ядрено оръжие от Турция в Гърция не може да се нарече случайна. По време на неотдавнашно посещение в Атина от държавния секретар на САЩ Майк Помпео беше подписано споразумение за неопределено военно сътрудничество между Вашингтон и Атина. В допълнение към разширяването на американската база “Суда бей” в Крит и удължаването на срока на използването ѝ, САЩ получават с инфраструктурата на гръцките военни бази край Стефановикио, Лариса и Александруполис.

В авиобазата на 110-ото въздушно крило в Лариса вече са доставени американски безпилотни апарати MQ-9 “Жетвар”. Нова американска хеликоптерна база е планирана в пристанище Александруполис в Северна Гърция. Щурмови хеликоптери ще бъдат разположени и в Стефановикио край Волос. САЩ също възнамеряват да закупят пристанището Александруполис от гърците, заключвайки Русия в Черно море.

Наблюдателите са единодушни, че Вашингтон засилва военното сътрудничество с Атина след влошаване на отношенията с Анкара, която обяви намерението си за закупуване на ракетни системи С-400 от Русия и въпреки натиска на САЩ, отказа да отмени сделката. През април 2019 г. Конгресът на САЩ внесе законопроект за сътрудничеството в областта на сигурността и енергетиката в Източното Средиземноморие, в който се посочва възможното прекратяване на доставките на изтребители F-35 за Турция, ако Анкара не се откаже от намерението си да придобие руски системи за ПВО С-400.

В същото време отношенията с Турция се влошиха и в самата Гърция и не само заради дългата история на разделението на Кипър през 1974 г. Спорът избухна около големите запаси от газ и нефт, открити в Източното Средиземноморие. Турция изпраща кораби до бреговете на Кипър, за да извърши сондажни операции в изключителната икономическа зона на Кипър и сключи споразумение с Либия за разделянето на морските територии в района, което предизвиква възмущение в Гърция.

В Гърция явно смятат, че американските бази на нейна територия ще послужат за гаранция от турска агресия, от каквато гърците се опасяват. Появата в Гърция на американски ядрени оръжия обаче е още по-голяма опасност за тях. В края на краищата това оръжие ще бъде насочено срещу Русия, а базите с американски атомни бомби в Гърция ще станат мишена при ответен удар. И в случай на конфликт с Турция, то ще бъде цел и за турските въоръжени сили.

Източник: Pogled.info