Преди по-малко от две седмици луксозният Ritz-Carlton Hotel в Рияд приемаше някои от топ ръководителите в света. Сега изглежда той се е превърнал в затворнически център за саудитски кралски особи, въвлечени в разследване за корупция.

Най-малко 17 саудитски принцове и топ държавни ръководители бяха арестувани в събота, след като крал Салман бин Абдул Азис нареди безпрецедентна чистка.



Reuters и Wall Street Journal съобщиха, че някои от арестуваните са държани в петзвезден хотел, макар че информацията не е официално потвърдена.

Има обаче признаци за необичайна дейност в хотела. Сайтовете за резервации показват, че 492-те стаи са напълно заети до края на ноември.

Представител на маркетинговия отдел на The Ritz-Carlton съобщи в понеделник, че хотелът ще започне отново да приема резервации едва от 1 декември.

В социалните мрежи се появиха твърдения, че гостите на хотела са били принудени да го напуснат през уикенда, а комуникациите са били напълно прекъснати.

„Заради непредвидени обстоятелства интернетът на хотела и телефонните линии в момента са прекъснати до второ нареждане“, става ясно от страницата в интернет на хотела.

Сред арестуваните бизнесмени милиардери са принц Алуалид бин Талал, бившият ръководител на кралския двор Халед Ал-Тувайджри и саудитският медиен магнат Уалид Ал-Ибрахим.

Ritz-Carlton ще се превърне в луксозен затворнически център за някои от най-богатите хора в Близкия изток.

Той разполага с кралски апартаменти с две спални и предлага „СПА само за мъже“, множество луксозни ресторанти и обширни градини.



Американският президент Доналд Тръмп също остана в хотела при посещението си в кралството през май. Снимка с лика му беше проектирана на външната стена на хотела.

В края на октомври в Ritz Carlton се състоя голяма инвестиционна конференция, наречена „Давос в пустинята“. Тя привлече над 3500 бизнес лидери и представители на властта, включително шефа на HSBC Стюарт Гъливър, управляващия директор на МВФ Кристин Лагард и шефа на Softbank Масайоши Сон.

Конференцията се проведе под ръководството на коронования принц Мохамед бин Салман, който има амбициозен план за реформи, който цели да намали зависимостта на страната от петрола в идните десет години.

Принцът ръководи и антикорупционен комитет, който има право да разследва, арестува, налага забрани за пътуване и замразява активи на хора, замесени в корупция.

Източник: Profit.bg.