Група експерти от Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS) във Вашингтон предупреждава, че Китай изгражда база в Антарктика, която може да служи и за военни цели в допълнение към научните нужди.

Пекин твърди, че се стреми да развие нови морски маршрути в Арктика и да организира изследвания в Антарктика, но западните правителства се притесняват, че нарастващото присъствие на Китай в полярните региони може да даде на китайската армия по-добри възможности за наблюдение.

„Очаква се новата база на остров Инекспресибъл близо до море Рос да има обсерватория с наземна сателитна станция, която трябва да помогне на Китай да запълни голяма празнина в способността си за достъп до континента“, се посочва в доклада на CSIS, пише "Труд".

Екип от експерти използва сателитни изображения от януари, за да идентифицира спомагателни съоръжения, временни сгради, хеликоптерна площадка и основи за по-голяма основна сграда в базата от 5000 квадратни метра. Смята се, че изграждането на базата може да бъде завършено до 2024 г.

„Въпреки че базата може да се използва за наблюдение и комуникация за нарастващия брой китайски научни спътници, които наблюдават полярните региони, нейното оборудване може да се използва и за прихващане на сателитни комуникации на други страни“, посочва CSIS.

Базата е добре позиционирана за събиране на разузнавателни сигнали над Австралия и Нова Зеландия и телеметрични данни за ракети, изстреляни от новия австралийски космически център Арнхем. Очаква се да има и пристанище за китайски ледоразбивачи.

CSIS каза пред Ройтерс, че САЩ също имат голямо присъствие в Антарктида, включително най-голямото си изследователско присъствие в базата Макмърдо, но присъствието на Китай в района нараства бързо. Новата китайска база ще бъде на 320 км от станция Макмърдо. Според Договора за Антарктика от 1959 г., който Китай също подписва, дейностите на континента са ограничени до "мирни цели". На военния персонал е разрешено да провеждат научни изследвания, но им е забранено да създават бази, да провеждат маневри или да тестват оръжия.

В доклад на Пентагона от 2022 г. се казва, че новата антарктическа инфраструктура на Китай вероятно е предназначена отчасти да засили бъдещите му претенции към природни ресурси и достъп до морски коридори, както и да подобри способностите на китайската армия.

Китай, от друга страна, отхвърля обвиненията, че базата му ще бъде използвана за шпионаж.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук