Според официална информация на руското МО, само от началото на август са унищожени 16 неизвестни БПЛА, атакуващи авиобазата Хмеймим откъм провинция Идлиб, за която отговаря Турция.
 
БЛИЦ припомня, че там през юли са свалени други 25 безпилотници. Първите атаки бяха на 5 срещу 6 януари 2018 г., когато загинаха 2-ма руснаци и ранени 10, бяха повредени няколко машини. Очевидна е бързо нарастваща активност.
 
През януари в публикацията „Атака на дронове срещу руска база в Сирия откри пукнатини в сигурността” американското издание The Wall Street Journal първо съобщи, че обстрелите не са от минохвъргачки.
 
Лайтмотивът на статията на WSJ натрапва извода: „Руснаците са в паника! Скоро дроновете ще унищожат авиобазата Хмеймим”. Според изданието, ударите на безпилотниците щели да станат всекидневие.
 
Своя оценка на редовните атаки от БПЛА по Хмеймим даде американо-британската фирма IHS Markit Group, специализирана в отбранителните консултации. Според нея, съюзните на САЩ метежници също атакуват с дронове – това обаче са достъпни квадрокоптери напълнени с експлозив и като правило атакуват от 2 км. А против руснаците в Хмеймим се използват далеч по–сложни БПЛА с далечина на полета 50 – 100 км и GPS навигация. Анализът на IHS Markit решително разширява кръга на заподозрените.
 
Руската ПРО на Хмеймим не е допуснала дрон до летището, но цената е много голяма поради скъпите ракети 57Э6. През 2012 г. Алжир купи от РФ зенитния комплекс „Панцир-1С” със 750 ракети 9М331 на цена $38 хиляди за ракета.  В цената обаче са калкулирани и други разходи и след като се приспаднат, остават поне $15 за ракета.
 
Сега обаче „Панцир” е с нови и по-ефективни ракети 57Э6. Външно те си приличат, но в крайния участък новата ракета е по-бърза от първата (1300 м/сек срещу 900 м/сек), с по-мощна бойна част (20 кг срещу 9 кг). Естествено и електрониката е подобрена. Атакуващите БПЛА обаче не струват повече от 1000 долара за брой.
 
Руските военни също си правят сметката. Именно на базата на опита от Сирия конструкторско бюро в Тула вече изпитва малогабаритна ЗУР „Гвоздь”, като основно оръжие за унищожаване на дронове. Тя бе показана на изложбата „Армия-2017”.
 
Тези компактни ЗУР в пакет по четири ще бъдат поставяни в стандартни пускови контейнери на ЗРПК „Панцир”, като производителите уверяват, че ще бъдат по-евтини от 57Э6 и не по-малко ефективни.
 
Превод и редакция: БЛИЦ