Японският министър на отбраната Минору Кихара съобщи, че руски самолет Ил-38 е нарушил въздушното пространство на Япония над остров Ребун – близо до северния остров Хокайдо. Нарушението е станало три пъти в рамките на петчасов полет на самолета и всяко е продължило около минута.

Инцидентът идва ден след като китайско-руски флот е преминал край северните брегове на Япония. Според Кихара, нарушението на въздушното пространство може да е свързано със съвместното военно учение между Русия и Китай, обявено по-рано този месец.

"Общо море" - съвместното военно учение на Китай и Русия започва

За да реагира на нарушението, Япония изпрати изтребители F-15 и F-35, които използваха сигнални ракети, тъй като руският самолет не е реагирал на по-ранните предупреждения. Това е първият случай, в който японските военни прибягват до използване на сигнални ракети в подобна ситуация.

"Нарушението на нашето въздушно пространство е изключително неприемливо" заяви Кихара. Той добави, че Япония е подала официален протест към Русия чрез дипломатически канали и е поискала гаранции за предотвратяване на бъдещи инциденти.

"Ще продължим да осъществяваме строг мониторинг и ще реагираме при всяка заплаха, като обръщаме особено внимание на техните военни дейности", подчерта министърът. Кихара поясни също, че използването на сигнални ракети е легитимен отговор и ще продължи да се прилага при подобни ситуации.

Загриженост за нарастващото сътрудничество между Русия и Китай

Японските власти са сериозно обезпокоени от засилващото се военно сътрудничество между Русия и Китай. Китай все по-често извършва настъпателни действия около японските води и въздушно пространство, което накара Токио да укрепи отбранителните си способности в югозападната част на страната, особено в стратегически важни острови.

През септември руски военни самолети бяха забелязани да летят около южното въздушно пространство на Япония. В края на август китайски разузнавателен самолет Y-9 наруши въздушното пространство на страната.

Китайският самолетоносач "Ляонин", придружен от разрушители, премина между най-западния японски остров Йонагуни и съседния Ириомоте, доближавайки се до японските териториални води.

Според данни на японската армия, бойни самолети са били вдигани по тревога 669 пъти между април 2023 и март 2024 г., като около 70% от тези инциденти са свързани с китайски военни самолети, макар да не включват конкретни въздушни нарушения.

Дългогодишен спор между Русия и Япония

Япония и Русия продължават спора си за група острови, които бившият Съветски съюз завладя от Япония в края на Втората световна война. Тази териториална несъгласие пречи на двете страни да подпишат официален мирен договор, с който да сложат край на военните вражди.

Военната активност на Русия и Китай се засилва не само в близост до Япония, но и до Аляска. През последните седмици американската армия разположи 130 войници с мобилни ракетни установки на отдалечен остров в Алеутските острови, след като Русия увеличи броя на военните си самолети и кораби в района.

По-рано през юли два руски бомбардировача Ту-95 и два китайски бомбардировача Н-6 навлязоха в зоната за идентификация на въздушната отбрана на Аляска, където бяха прехванати от американски и канадски изтребители.