За кого са бленували жените? 10 секссимвола на СССР (СНИМКИ/ВИДЕО)
1. Най-добрият разузнавач Вячеслав Тихонов
Вячеслав Тихонов в ролята на Щирлиц и Екатерина Градова като радистката Кет във филма "Седемнадесет мига от пролетта" на режисьора Татяна Лиознова. / РИА "Новости"
Тихонов става известен и обичан благодарение на ролите си на учителя в драмата "Да доживеем до понеделник" (1968), Андрей Болконски от епичния сериал на Сергей Бондарчук "Война и мир" (1966) и, разбира се, разузнавача Щирлиц в култовия многосериен филм "Седемнадесет мига от пролетта" (1973). По сценарий Щирлиц заема високия пост на щандартенфюрер от СС в нацистка Германия, постоянно рискува живота си и е олицетворение на мъжеството. След това Тихонов се снима в още десетки филми – например в съветския вариант на "Хачико", филма "Белият Бим Черното ухо" (1977). Гледайте го и ни пишете кой е по-добър – Вячеслав Тихонов или Ричард Гиър.
2. Първият космонавт Юрий Гагарин
Снимка: РИА "Новости"
Съществува мнение, че решаващ фактор за избора на Гагарин за първия човек, който ще полети в космоса, е неговата лъчезарна усмивка. Трябвало е, след като се приземи, да покори всички с нея – така и става. Снимката на Гагарин в скафандъра обикаля целия свят, а след това и самият Гагарин прави шеметно световно турне в качеството си на суперзвезда. Първият човек, видял отблизо звездите, се превръща в истински кумир. Приятелите му си спомнят, че той бил спокоен, трудолюбив и весел човек – истински идеал!
3. Най-романтичният герой Василий Лановой
Василий Лановой в ролята на Анатол Курагин във филма "Война и мир" на режисьора Сергей Бондарчук. Снимка: В. Уваров / РИА "Новости"
Достатъчен е един поглед към Лановой, за да се разбере защо жените са го обичали – обаянието си той не е загубил и до ден днешен. Освен това притежава и уникален тембър на гласа. Главните роли на актьора са свързани с любовни истории – младият капитан Артур Грей във филма "Корабът с Алените платна" (1961), Анатол Курагин в съветската екранизация на "Война и мир" (1966) и Алексей Вронски в "Анна Каренина" (1967). В актьорската кариера на Лановой голямо значение има и ролята ме в култовия филм "Офицери" (1971). В него мъжете от три поколения на едно семейство воюват и проявяват героизъм в различни войни. Този филм увековечава и прави крилата фразата "Има такава професия – да защитаваш Родината", като превръща военното дело в една от най-престижните професии.
4. Най-обаятелният негодник Александър Абдулов
Снимка: Дмитрий Коробейников / РИА "Новости"
Абдулов и първата му жена Ирина Алфьорова са най-красивата звездна двойка на Съветския съюз. Този красавец е истински разбивач на женски сърца. Една от най-знаковите му роли е във филма "Карнавал" (1981), където той очарова обикновено момиче от провинцията, а след това я изоставя. Във филма "Търсете жената" (1982) той направо играе злодей, убил любовника на жената на своя шеф.
5. Най-популярният поет-певец Владимир Висоцки
Снимка: ТАСС
Визитната картичка на Висоцки е дрезгавият нисък глас, който може да бъде безпогрешно разпознат по неговите разкъсващи душата и струните песни, с които израства не едно поколение съветски граждани. Висоцки е известен и като театрален (една от знаковите му роли е Хамлет в спектакъла на "Театъра на Таганка") и киноактьор. Между другото, според допитване, проведено през 2010 г., след Юрий Гагарин Висоцки заема второ място сред кумирите на ХХ век. Както е редно, като всеки истински секссимвол, Висоцки има "яка кола" – той е едва ли не първият притежател на Мерцедес в СССР (казват, че преди него такава кола е имало само в гаража на генералния секретар Леонид Брежнев). Актьорът бил женен за истинска красавица – френската актриса Марина Влади, а по онова време браковете с чужденки, още повече такива, били рядкост в Съветския съюз.
6. Най-големият авантюрист Андрей Миронов
Андрей Миронов в ролята на Фигаро. Снимка: Рибаков / РИА "Новости"
Миронов е един от най-популярните съветски актьори. Докато предишните, за които стана дума, са романтични или героични натури, то Миронов е авантюристична натура – често играе в комедии и умира практически на сцената – губи съзнание по време на спектакъла "Сватбата на Фигаро", в който изпълнява главната роля. Една от най-известните му роли е тази на контрабандиста във филма "Диамантената ръка" (1969) – словата на персонажа му се разнасят като цитати, а песента "Остров невезения", която той изпълнява, се превръща в истински хит.
7. Главният баритон Муслим Магомаев
Снимка: Евгений Касин / Владимир Савостиянов / ТАСС
"Златният глас" на Съветския съюз Магомаев покорява сърцата на милиони жени. Той става един от най-младите народни артисти на СССР – високото звание получава на 31 години. От съветските артисти той пръв посещава САЩ. Гастролира в големите градове: Ню Йорк, Чикаго, Сан Франциско, Лос Анджелис. Приписвани са му множество любовни приключения с известни актриси и естрадни певици – Наталия Фатеева, Едита Пиеха, Светлана Резанова. "Как да не се влюбиш в него? Как можеш да устоиш на такъв човек? Красив, талантлив, щедър", ще разкаже Резанова след много години в ефира на популярно телевизионно предаване. Но с жената на живота си – народната артистка Тамара Синявска, той прекарва 34 години, до самата си смърт.
Най-известната песен в изпълнение на Магомаев също е за любовта – любовта към Москва, най-прекрасния град на земята.
8. Главният д'Артанян Михаил Боярски
Снимка: Kinopoisk.ru
Този актьор и певец с наперени мустаци и досега се асоциира от много руснаци изключително с д'Артанян от съветската екранизация на "Тримата мускетари" (1978). Благодарение на д'Артанян и популярните песни от филма славата на актьора достига невероятни висоти. Зрителите плачат и се смеят, притесняват се за силните и мъжествени герои. Неповторимият глас на Боярски (като протритото седло на мускетара) и фрази от типа на "хиляди дяволи" са едни от любимите теми за пародистите.
9. Главният Мюнхаузен Олег Янковски
Снимка: Валерий Плотников / РИА "Новости"
Янковски има много роли в киното: в два филма на Тарковски – "Огледало" (1974) и "Носталгия" (1982), в класическите съветски мелодрами "Полети насън и наяве" (1982) и "Влюбен по собствено желание" (1983). Една от най-известните роли на Янковски е във филма "Същият този Мюнхаузен" (1979), заснет по пиесата на Григорий Горин – една от интерпретациите на приключенията на легендарния барон. В началото на 2000-те години Янковски играе и Комаровски, прелъстителя на Лара в сериала "Доктор Живаго".
10. Главният хокеист Валерий Харламов
Снимка: Юрий Сомов / РИА "Новости"
Харламов е многократен съветски, световен и европейски шампион. През септември 1972 г. в Монреал съветските хокеисти разгромяват непобедимия отбор на Канада с резултат 7:3. В този мач Харламов вкарва два гола, определени по-късно като шедьоври. Носят се слухове, че са му предложени един милион долара, за да остане да играе в Националната хокейна лига, но той отказва. От всички европейски хокеисти Харламов е първият и единствен, чийто портрет е окачен в Залата на хокейната слава в Торонто. През 2013 г. е заснет биографичният игрален филм "Легенда №17", а главната роля е изиграна от съвременния разбивач на сърца в Русия – Данила Козловски.
Последвайте ни
0 Коментара: