„Естония, Латвия и Литва знаят какво може да се случи, ако Европа не е единна”, пише в материал за The Washington Post  старшият научен сътрудник от Съвета за международни отношения на САЩ Макс Бут. По време на Втората световна война страните от Балтийския регион останаха без защитата на Великобритания и Франция, заети с борбата за собственото си оцеляване, и това доведе до тяхната нацистка окупация и попадането им във влиянието на СССР, продължило до 1991 година.
И сега благополучието на свободните и процъфтяващи, но малки държави, които се намират в опасна близост до Русия, зависи изцяло от положението на делата в ЕС. „Затова страните от Балтийския регион се тревожат от перспективата за „Брекзит”. Те искат да кажат на британците: „Нека да сме с вас, не си тръгвайте””, твърди авторът.

„Балтийският регион се опасява, че в случай на излизане на Великобритания от ЕС Шотландия, която е по-предразположена към ЕС, ще напусне Великобритания”, пише в статията. Междувременно в Шотландия е базиран британският ядрен щит – подводниците клас „Вангард”.

„Също така, ако Великобритания гласува за „Брекзит”, това ще доведе до период на суматоха, в който британците и останалите европейци ще обсъждат характера на своите бъдещи отношения. Великобритания и ЕС ще трябва да приемат нов договор, а условията му най-вероятно ще предизвикат спорове. Докато текат въпросните преговори, европейците ще са съсредоточени върху своите си вътрешни дела, а не върху опасността от Изток”, смята Бут.

„И накрая, балтийските страни се опасяват, че напускането на Великобритания от ЕС ще доведе до серия от нови напускания. Много страни-членки са доста недоволни от ЕС, а Путин подкрепя европейските партии, настроени против ЕС”, пише още Бут.