До преди 1979 г. отношенията между Израел и Иран бяха твърде приятелски, но сега ситуацията е друга. Тел Авив се притеснява от крайно агресивната политика на Техеран и неговите напъни да се закрепи на територията на Сирия.
 
Израелските ВВС вече не могат свободно да преминават през въздушните пространства на Турция, Сирия и Ирак поради влошените отношения с тях. Остават Йордания и Саудитска Арабия, но именно тук Иран е съсредоточил своите основни сили на своята ПВО. Дори израелските F-35 да успеят да се промъкнат, те ще трябва поне по два пъти да бъдат дозареждани по маршрута, а танкерите със сигурност за напълно уязвими. Това е причината Израел да трансформира политиката си към Иран, като „оптимизира” разходите и рисковете.
 
В резултат израелската компания Israel Military Industries се зае с разработката на нова високоточна крилата ракета с голяма далечина от типа на американската „Томахоук” и руската „Калибър”. С тях израелските военни възнамеряват да нанасят удари по земни цели по територията на целия Близък Изток. Най-отдалечената от Израел точка е крайбрежието Еш-Шарки в Оман – 2700 км.
 
Разчетите не са лишени от смисъл: стойността на една крила ракета е под $3 млн., докато цената на рискувания изтребител е 20-30 пъти повече. Няма риск и за пилотите.
 
Редакция БЛИЦ (по публикации в чужди медии)