Вашингтон и Москва влязоха в задочен дебат кое животно представлява Русия най-добре, като Кремъл избра традиционната мечка, а не лисица, както предположиха от Белия дом.

Битката на животинския национален символизъм беше започната от говорителката на президента Джо Байдън Джен Псаки по време на ежедневния й брифинг за пресата във вторник. Коментирайки твърденията на САЩ, че Русия може да атакува Украйна всеки момент, тя постави под съмнение уверенията на Москва в обратното и нейното настояване, че НАТО представлява заплаха за националната сигурност на Русия.

„Когато лисицата крещи от върха на кокошарника, че се страхува от пилетата, което по същество правят, този страх не се отчита като констатация на факта“, каза тя.

„И докато гледате президента Путин да крещи за страха от Украйна и украинците, това не трябва да се отчита като констатация на факта", заяви Псаки.

Не стана ясно кои изявления на руския лидер има предвид тя. Путин спомена Украйна тази седмица, когато описа възможен сценарий, при който Киев бива приет в НАТО и след това започва военна атака, за да превземе Крим от Москва, като по този начин започва война между Русия и водения от САЩ военен блок.

Попитан за забележката за лисицата в сряда, колегата на Псаки от Кремъл Дмитрий Песков каза, че поетичността не е част от длъжностната му характеристика.

„Е, Русия традиционно се сравнява с мечка. А тя не би могла да се качи върху кокошарник, дори и да иска. Тя е твърде голяма и тежка, за да направи това“, добави той.

Обвиненията, че Русия се готви за военна инвазия в Украйна, се изказват от западни правителства и медии от няколко месеца. Предполагаемата непосредствена заплаха се възприема като преувеличена от Киев, докато Москва казва, че такава не съществува.

На фона на напрежението Русия заяви, че повече няма да толерира разширяването на присъствието на НАТО в Европа, включително в страни, които не са официално членове на организацията, като Украйна.

Москва поиска писмени гаранции, че Украйна и Грузия никога няма да бъдат допуснати до НАТО и други гаранции за сигурност. Вашингтон и НАТО отхвърлиха исканията, но заявиха, че са готови да обсъдят други начини за успокояване на ситуацията.