Живакът в Испания удари 40 градуса, а в Гърция чакат 50, ето кога
Температурата на планетата се покачва бавно и стабилно, поради човешка намеса и постепенно води до опустиняване
Испания счупи температурния си рекорд за април, предава Би Би Си. Метеорологичната служба на страната отчете 38,7 градуса в Кордоба в 17 часа местно време.
Седмица продължава горещата вълна, като температурите са с между 10 и 15 градуса по-високи от очакваните за този период на годината.
Позволява се на училищата да променят програмата си, за да се избегнат най-горещите часове. Влаковете в метрото минават по-често, за да може пътниците да не чакат дълго по пероните. Очаква се и обществените басейни да отворят по-рано.
Scorching and it is only April. Heatwave in North Africa and Iberia is shattering records by large margins.
— Scott Duncan (@ScottDuncanWX) April 27, 2023
Córdoba airport in Spain just recorded 38.7°C, pulverizing previous monthly record by nearly 5°C. This provisionally breaks the European hottest temperature in April. pic.twitter.com/CKGcMTKlR2
Март вече влезе в историята като най-сухия месец от две десетилетия. Много водоизточници пресъхват. Властите предупреждават, че априлската жега може да предизвика и горски пожари.
В същото време експертите прогнозират и кошмарни температурите в Гърция това лято. Според професорът по геология Ефтимиос Лека не се изключва вероятността да е най-горещото за всички времена, съобщава "Труд".
„Вероятно ни очаква най-горещото лято. В цял свят перспективите са зловещи. И това се доказва от високите температури в момента в Испания, Франция, а също и в други части на света. Източното Средиземноморие е най-чувствителният регион към тези явления. Това е климатична криза“, каза г-н Лекас пред телевизия Mega.
Температурата на планетата се покачва бавно и стабилно, поради човешка намеса и постепенно води до опустиняване.
Г-н Лекас заяви, че оттук нататък ще има високи температури с по-голяма продължителност. Специално за Гърция основният проблем е запазването на повърхностните води, но най-вече на подземните.
"В момента в Миконос има хиляди сондажи, които изпомпват вода, колкото могат, но до две години ще има преовлажняване, тоест ще "влезе" морето. Това е необратимо явление“, каза той.
Проучване изчислява, че броят на дните с температури над 35 градуса по Целзий ще се увеличи с до 16 дни в годината в някои региони на Гърция до 2050 г., което в комбинация с отрицателните показатели за валежи се очаква да засегне сериозно ключови гръцки култури като пшеница, картофи, домати, маслини и лозя. Тези температури са заплаха за човешкия живот.
Според резултатите от изследването се очаква средно повишаване на температурата от 1,5°C в Гърция до 2050 г. и увеличение от 2,5°C до края на 21 век.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни