Всеизвестен факт е, че някои от най-великите учени и изобретатели, раждали се някога, са помогнали за разработването и подобряването на различни оръжия. Едва ли има човек, който да не е чувал за проекта „Манхатън“, довел до атомните бомбардировки над Хирошима и Нагасаки през 1945 г. Това, обаче, далеч не е единственият пример за подобно начинание.

Историците отбелязват, че докато повечето учени участвали в проекти за създаването на оръжия доброволно, някои дори и не подозирали какви приложения ще имат техните изобретения.

Галилео Галилей

Определян като „бащата на съвременната наблюдателна астрономия“, Галилео Галилей е гениален учен, оказал огромно влияние върху представите ни за Вселената. Сред най-известните му постижения са направените от него подобрения на телескопа, както и наблюденията на различни космически обекти – като Слънцето, Венера и Юпитер.

В интерес на истината, докато проектирал своя телескоп, Галилей изпратил писмо до дожа на Венеция, в което отбелязал, че изобретението му може да бъде използвано от войниците. Според него, уредът представлявал отлично средство за наблюдение на вражески войски от безопасно разстояние. Дожът възнаградил Галилей за неговата работа, но отклонил предложението му.

По-късно, друго изобретение на известния учен намерило военно приложение. Става въпрос за компас, който подобрил точността на използваните по това време оръдия.

 

Леонардо да Винчи

Освен фантастичен художник и автор на шедьоври като „Мона Лиза“ и „Тайната вечеря“, Леонардо да Винчи бил и талантлив инженер. Той създал проекти за редица оръжия, някои от които се използват и в наши дни.

Това не е особено изненадващо, тъй като по времето, когато живял, Италия не била обединена държава. В състава ѝ влизали няколко градове-държави, които били в почти постоянен конфликт помежду си. Сред изобретенията на Леонардо да Винчи е прототип на танк. Той имал метален корпус и няколко леки оръдия, като побирал екипаж от осем души.

Танкът можел да се движи и стреля във всички посоки. Смята се, че великият творец и изобретател нарочно проектирал въпросното оръжие с дефект, в резултат на който то се движело по-трудно и не било толкова смъртоносно, колкото се очаквало. Причината е, че да Винчи всъщност не желаел да създава машини, които могат да отнемат човешки живот, но бил задължен да го направи от своя покровител, херцога на Милано Лудовико Мария Сфорца.

Едно негово оръжие, което най-вероятно било използвано в няколко битки, е трицевно оръдие. Според мнозина експерти, то послужило като вдъхновение за създаването на съвременната картечница.

 

Алфред Нобел

В наши дни Алфред Нобел се свързва основно с наградите, носещи неговото име, най-престижната от които е тази за мир. Това несъмнено е иронично, като се има предвид, че шведският изобретател има огромен принос към развитието на военното дело. Неговият баща – Имануел Нобел, бил архитект и строител, който се интересувал от експлозиви и дори създал първите морски мини, използвани по време на Кримската война (1853 – 1856 г.).

Алфред, който тръгнал по стъпките на баща си, на свой ред изобретил динамита. Той демонстрирал създадения от него експлозив за пръв път през 1867 г. в Редхил, Съри, Англия. Само няколко години по-късно, динамитът бил използван по време на Френско-пруската война (тя избухнала на 19 юли 1870 г. и продължила до 10 май 1871 г.

В хода на конфликта била основана Германската империя, начело на която застанал пруският крал Вилхелм I). През 1888 г. Нобел създал и т. нар. „балистит“ – бездимен нитроглицеринов барут, големи количества от който продал на Италия. Самият той по-късно заявил, че единственото нещо, което го вълнувало, била науката и никога не е имал желанието да помага за създаването на средства за отнемането на човешки живот.

Томас Едисън

Считан за един от най-талантливите и плодотворни изобретатели на всички времена, Едисън има внушителен брой патенти на свое име – 1093. Сред създадените от него уреди, някои от които се използват и до днес, са крушката с нажежаема жичка, фонографа и първата кинокамера. В списъка с множеството му идеи има и няколко проекта за оръжия.

След като публично призовал американските въоръжени сили да се подготвят за включването си в Първата световна война, той бил назначен за ръководител на консултативен съвет към военноморските сили на САЩ. Едисън работил върху общо 49 проекта по време на глобалния конфликт.

Той помогнал за разработването на оръжие, с което да бъдат обстрелвани германските подводници, както и за създаването на артилерийски снаряд, който експлодира във въздуха, нанасяйки големи щети.

 

Луис Физер

Луис Фредеик Физер и съпругата му Мери били органични химици. Сред техните най-значими постижения са синтезирането на кортизон (кортикостероиден хормон, който намалява локалните възпаления и се използва при лечението на редица заболявания) и Витамин К (мастноразтворим витамин, който има съсирващо действие и предпазва от кръвозагуба при нараняване).

По време на Втората световна война, Луис Физер работил по друг проект, който се оказал изключително успешен. Начело на екип учени от Харвардския университет, през 1942 г. той създал нов вид запалителна течност, която нарекъл напалм. Тя се оказала не само много ефективна, но и лесна за приготвяне. За пръв път била използвана по време на сраженията във Франция.

Физер смятал, че тя ще бъде използвана единствено за нанасяне на стратегически удари по сгради и други структури. Той дори и не подозирал, че напалмът ще се превърне в едно от най-често използваните оръжия от американската армия през ХХ в. Употребата му по време на Виетнамската война дълбоко възмутила Физер.

В резултат, през 1972 г. той призовал президента на САЩ Ричард Никсън да забрани използването на запалителната течност. Химикът отбелязал, че не се срамува от своето изобретение, но то не бива да се превръща в средство за масово избиване на хора. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук