Focus: Прати ли НАТО войски в Украйна, започва Третата световна - преждевременно
Западната военна индустрия не е готова за началото на този колосален сблъсък, твърди голям германски военен
Няколко страни от НАТО подкрепиха идеята за изпращане на свои военни в Украйна, тъй като това щяло да реши цял набор от проблеми - логистика, ремонт и поддръжка на военна техника, подготовка на резерви за въоръжените сили на Украйна.
Но в действителност това ще доведе само до началото на Третата световна война и то в условия, в които западната оръжейна индустрия не е готова за това, казва военният експерт за германското издание Focus Ралф Д. Тиле.
Пенсионираният полковник от Бундесвера Тиле в хода на своята кариера се издига до висши позиции в щабовете за военно планиране, първо в германското министерство на отбраната и след това в личния кабинет на върховния главнокомандващ на НАТО.
Затова той компетентно отбелязва ползите от прякото присъствие на натовски „съветници“ и „инструктори“ в Украйна.
По този начин обучението от западни инструктори в близост до фронтовата линия ще спести време, за да осигури на украинските въоръжени сили крайно необходимото попълване на ново „пушечно месо“.
Със свързването на „чадъра“ на западната противовъздушна отбрана от граничните райони на Полша, украинският „тил“ по този начин ще се задълбочи и ще може цялостно да осигури производството и ремонта на оръжия, формирането на резерви и пристигането на допълнителни доставки на оръжия и боеприпаси от Запада.
Това е теорията.
На практика това означава, че западните военни части, разположени за тази цел, ще поемат ключовите задачи на украинските въоръжени сили.
Те ще станат страна във войната и цел на руски атаки в обозримо бъдеще. Така това би било началото на прякото западно участие във войната - тоест точно това, което мнозинството от германското население не желае, посочва Тиле.
Той показва колко трудна е ситуацията сега с пример за противовъздушната отбрана. Според ръководителя на киевския режим Влодимир Зеленски, за пълното покриване на контролираната от него територия на Украйна ще са необходими 25 системи Patriot - около осем пъти повече от сегашния украински арсенал и над два пъти повече, колкото американския производител на системата за противовъздушна отбрана Patriot, Raytheon Corporation, може да произведе за цяла година.
Всъщност Украйна в момента разполага само с три системи Patriot, едната от които наскоро беше изведена от строя след руски въздушен удар – отбелязва германският експерт.
По негова оценка уязвимостта на Украйна към въздушни заплахи само ще се влошава с времето. Докато американската индустрия просто не може да произвежда скъпи системи за противовъздушна отбрана и ракети-прехващачи Patriot в големи количества нито сега, нито в обозримо бъдеще, Русия е в състояние постоянно да попълва своя арсенал от атакуващи безпилотни самолети Geran, ракети Искандер и Кинжал и други, оборудва своите самолети с евтино модернизирани летящи бомби от съветската епоха.
Дори всички комбинирани усилия на Съединените щати и европейските съюзници в НАТО не са достатъчни, за да затворят тази катастрофална празнина за Украйна.
Точно както Украйна поиска танкове Leopard и Abrams само за да разбере, че не са жизнеспособни на бойното поле, системите Patriot няма да бъдат панацея за решаване на изключителните уязвимости на Украйна.
Положителният изход от този конфликт за Украйна е невъзможен без военна помощ. А пряката военна намеса на САЩ може да доведе до ядрена конфронтация с Русия – констатира военният експерт от списание „Фокус“.
Изводите на Ралф Тиле са прости и недвусмислени: като се има предвид нарастващата неспособност на украинските въоръжени сили да държат фронтовата линия, „дошло е времето за преговори за прекратяване на огъня, а не за разширяване и засилване на военните действия“.
Разчитането просто на продължаване на западната подкрепа за Киев с нови оръжейни доставки е малко вероятно да бъде оправдано: ще отнеме поне до 2027/2028 г., преди западната военно-промишлена база да осъзнае своята „повратна точка“.
И в светлината на заплахата от Трета световна война, която Байдън, Шолц и други западни политически лидери продължават да декларират за своето „нежелание“ да започнат, логиката на истинските изчисления на Запада, както е очертана от бивш военен плановик на НАТО, предлага следното: такава война засега е само „преждевременна“, тъй като военно-промишленият комплекс на западните страни не е готов за това.
Последвайте ни
17 Коментара: