National Interest посочи времето за прекратяване на войната в Украйна
Проблемът на Украйна се усложнява от ограничения характер на подкрепата от САЩ
Руско -украинската война е вече трета година и широката общественост започва да се пита как свършва войната? След като са допринесли с около 75 милиарда долара за усилията за съпротива на Украйна, САЩ имат по-практична причина да обмислят края на войната, чийто характер ще определи дали инвестицията на Вашингтон си е струвала, пише National Interest.
Войната е в застой за дълго време. Изминаха месеци, откакто и двете страни постигнаха измерима печалба в конфликта. Безизходицата се превърна в лаком потребител на ресурси, включващ най-свирепите битки на европейския континент от края на Втората световна война. Човешките жертви на войната са трудни за разбиране.
Русия е дала 407 240 жертви от началото на войната. Жертвите на Украйна са по-трудни за изчисляване, но към миналия август те вероятно възлизат на около 70 000 убити и 120 000 ранени.
Измеримите ползи, получени от почти половин милион жертви, са трудни за формулиране. Докато териториалните придобивки са в застой, перспективите за бъдещ пробив също са ограничени. Вашингтон, от своя страна, не е постигнал нищо друго, освен да принуди Русия да изразходва допълнително ресурси.
Моментът изглежда подходящ за споразумение чрез преговори. Това изглежда най-вероятният завършек на руско-украинската война и колкото по-скоро се постигне споразумение, толкова по-добре.
Украйна не е готова да си върне територия от руските агресори. Освен това стратегическите ползи от всяка възвърната територия ще бъдат ограничени, което прави усилията трудни за оправдаване.
Последното контранастъпление на Украйна се провали и бъдещите контранастъпления вероятно ще имат същата съдба. Проблемът на Украйна се усложнява от ограничения характер на подкрепата на САЩ. Към днешна дата САЩ са помогнали да се поддържа съпротивата на Украйна с принос от близо 75 милиарда долара. Но подкрепата на САЩ не може да продължи вечно.
В крайна сметка американските данъкоплатци и избраните длъжностни лица, които ги представляват, ще признаят, че стратегическите ползи от подкрепата на Украйна почти не съществуват.
Когато това осъзнаване се появи, очаквайте американското финансиране за конфликта да пресъхне. Това ще окаже допълнителен натиск върху Украйна за уреждане, като същевременно ще влоши силата на преговорната им позиция.
Решението на руския президент Владимир Путин да нахлуе в Украйна беше катастрофа наравно със злополучната афганистанска намеса на Съветския съюз – конфликт, който ускори разпадането на режима. Малко вероятно е режимът на Путин да се разпадне в близко бъдеще, но руско-украинската война има дълготрайни негативни последици.
Най-остро е, че Русия е претърпяла над 400 000 жертви и е влошила способностите на своята армия чрез постоянен кръвоизлив от танкове, бронетранспортьори и самолети. Русия също влоши репутацията си на световната сцена, банкрутирайки политическия си капитал и затвърждавайки статута на нацията като парий наравно със Северна Корея или Иран.
САЩ са спечелили много малко от инвестициите си в Украйна в размер на 75 милиарда долара. Единствената осезаема полза, може би, е, че инвестициите на САЩ принудиха Русия да изразходва повече ресурси, отколкото биха имали иначе, отслабвайки съперничещата сила и намалявайки вероятността Русия някога да стане хегемон в Евразия.
Продължаването на финансирането на безизходицата в Украйна би било стратегически неразумно и фискално безразсъдно. САЩ трябва да притиснат украинците да преследват агресивно споразумение.
Тъй като всички страни, които са най-пряко въвлечени във войната, имат належащи причини да преследват споразумение, споразумението изглежда най-вероятното заключение.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
8 Коментара: