Варшава с остра реакция срещу Боян Чуков, отговори готви ли се за война с Русия
Полша остава солидарна с Украйна след повече от две години от началото на войната отвъд източната ни граница, категорични са от посолството в България
Посолството на Полша в България изпрати позиция, относно лансираната теза, че страната се готви за война в Русия.
Варшава реагира остро срещу теорията на международния анализатор Боян Чуков и неговата интерпретация за засилването на отбраната на страната.
Това е целият отговор на посланика Н. Пр. Мачей Шимански:
Много внимателно прочетох статията със зловещото заглавие „Боян Чуков със зловещо разкритие за този европейски народ и войната в Украйна“. С разочарование установих, че авторът без притеснение копира интерпретации на фактите, разпространявани от руската пропаганда.
Истинската позиция на Полша е следната:
- да - Полша се отнася сериозно към укрепването на своите отбранителни способности.
- да - в тясна координация с нашите съюзници и Украйна, Полша помага на тази държава да се защити от руския агресор.
- не - Полша не възнамерява да тръгва на война срещу Русия или който и да е друг - докато нашата сигурност, както и сигурността на нашите съюзници от НАТО, не е поставена под заплаха.
Увеличаването на военната сила от страна на Полша цели да покаже, че нападение срещу нашата държава от агресор, без значение кой е той, би било огромна грешка, защото Полша ще съумее сама да се противопостави решително на агресора, а заедно със съюзническите войски на НАТО - да го победи. Мъдрата древна поговорка гласи, че „si vis pacem, para bellum – ако искаш мир, готви се за война“.
От проста човешка гледна точка е ясно, че крадецът няма да се опита да обере къща, пазена от въоръжени пазачи.
Има различни стратегии за гарантиране сигурността на държавата. Някои хора вярват, че докато не дразниш агресора, няма да си навлечеш неговата враждебност.
Други смятат, че международното право, което следва да защитава от агресия, е достатъчно само по себе си. Ние, поляците, сме научени от историята, че проявената пред империалиста слабост единствено увеличава неговия апетит – защото той по-лесно може да разшири своята империя, поглъщайки държави, които не възнамеряват да му се опълчат.
Ние се отнасяме с голямо уважение към международното право.
Автор на понятието „геноцид“ в него е Рафал Лемкин - полски и американски юрист, поляк с еврейски произход, получил образованието си в Полша и преживял в нашата държава периода на Втората световна война. От една страна това е доказателство колко тежко полският и еврейският народ пострадаха от агресорите по време на Втората световна война.
От друга страна показва силата на вярата ни, че въпреки този толкова трагичен опит, международното право е важно. Важно е, за да не позволим трагедии като тази да се повторят в бъдеще. Всички виждаме, че все още има хора, които не вярват в силата на правото (особено, когато то трябва да се прилага спрямо самите тях), а вместо това разчитат на силата си, с която искат да налагат на другите своите закони и своята воля. Именно това е същността на руската империална агресия срещу Украйна.
Да се завърнем обаче към сензационните разкрития на автора на статията. Полша е един от лидерите на НАТО по отношение на изграждане на собствени военни способности. Тази година за целта са предвидени 4% от БВП на страната.
Наскоро, на 5 август, полският министър на националната отбрана подписа договор за развитие на полските отбранителни способности, свързан с придобиване на американски вертолети „Апачи“.
Нови полски самолети, танкове, гаубици… всичко това намира своето отражение върху класации за отбранителните способности на отделни страни, в това число върху класацията, на която се позовава г-н Боян Чуков. Всички те са публикувани от независими, популярни, международни източници.
Полските действия, противно на руските внушения, не са стремеж към доминиране над съюзниците, без които би било крайно трудно да се защитим в сблъсък с насочената към превъзходство военна икономика на Русия. Те са проява на отговорност за съдбата на поляците и нашите съюзници, а не – както иска да го представя руската пропаганда – „имперски стремежи“.
Вярно е, че Полша подкрепя Украйна, за да ѝ помогне да се противопостави на агресора. Ние сме сред лидерите по отношение на подкрепата за тази страна и украинските бежанци, като предоставяме финансова, хуманитарна, военна, политическа и дипломатическа помощ.
През първата година от войната в Украйна полското правителство похарчи ок. 11 млрд. евро (приблизително 2% от БВП на страната) за различни форми на помощ. В края на 2023 г. тази сума достигна вече около 20 млрд. евро (3,1% от БВП).
Полша остава солидарна с Украйна след повече от две години от началото на войната отвъд източната ни граница. Ще подкрепяме нашия съсед и украинските бежанци толкова дълго, колкото е необходимо – действайки по отговорен начин и при стриктно спазване на съюзническите ангажименти и международното право. Ние не правим нищо без знанието и одобрението на съюзниците, в това число и България.
Опитваме се да сме от полза с нашия исторически и геополитически опит и да помагаме да се вникне в същността на това, което се случва на източната граница на НАТО и ЕС. Стремим се да улесняваме вземането на решения, които от наша гледна точка са очевидни, но от по-далечна перспектива изискват обмисляне и разбиране.
Изхождайки от полска гледна точка, от гледна точка на нашата история и нелесните отношения със съседите, днес се опитваме да имаме приятели отвъд всяка от границите ни. Помним обаче, че един от седемте ни съседи обяви, че Полша (а според него и България) е неприятелска държава. Затова, съобразявайки се с това обстоятелство, се опитаме да бъдем страна, която не е лесно да бъде нападната.
Мачей Шимански,
Посланик на Република Полша
Последвайте ни