WSJ: Атаката на Хамас пренаписа правилата, Близкият изток е на ръба на голяма война
Повече израелски граждани бяха убити в събота, отколкото по време на цялата Втора интифада от 2000-2005 година
Съботното нападение срещу Израел от бойци на ХАМАС, в рамките на което загинаха повече от 1200 души и много други бяха отвлечени в Ивицата Газа, преобърна фундаменталните предположения за Близкия изток. Това пише The Wall Street Journal, цитирано от Фокус.
Сега, докато Израел, неговите врагове и неговият основен партньор, САЩ, реагират на тези шокиращи събития, новите и непроверени правила на играта рискуват да превърнат кървавата конфронтация между Израел и Хамас в много по-широка война.
Очакваната сухопътна операция на Израел срещу Хамас в Газа и реакцията към нея на Иран и неговата група от съюзнически ислямистки милиции в региона може да определи новия баланс на силите в Близкия изток и новия набор от разбирания за бъдещето на региона.
"ХАМАС нанесе тази изненадваща, опустошителна атака, защото искаше да промени уравнението не само между Хамас и Израел, но също и между Израел и оста на иранските поддръжници и проксита“, казва бригаден генерал от резерва Йоси Купервасер, бивш ръководител на изследванията на израелското военно разузнаване. "Сега Израел също иска да промени уравнението, но в другата посока – ако изгоним Хамас от Газа", допълни той.
Ако Израел успее да елиминира Хамас като доминираща сила в Газа, това ще обърне един критичен аспект от последиците от съботните събития:
разпадането на дълго култивираното възприятие за превъзходната военна и разузнавателна мощ на Израел.
След като бързо пробиха скъпоструващите израелски гранични укрепления и превзеха военните бази, бойците на Хамас започнаха убийства, причинявайки най-голямата загуба на еврейски живот след Холокоста.
Атаката унищожи още едно предположение, дълго култивирано от поддръжниците на Хамас като Турция и Катар и прието от мнозина на Запад и дори в части от израелския естаблишмънт: че ислямистката група по някакъв начин е смекчила първоначалната си идеология, която се стреми към елиминирането на всякакви еврейско присъствие между река Йордан и Средиземно море.
С цел да придаде нов блясък на целите си, Хамас през 2017 г. дори издаде политическо изявление, в което се казва, че конфликтът му е с "ционисткия проект“, а не с евреите, и предполага приемане на палестинска държава в Западния бряг и Газа – макар че все още се отхвърляше правото на съществуване на Израел.
Ужасите на нападението на Хамас също разбиха идеята, отдавна поддържана от израелския премиер Бенямин Нетаняху, че палестинските стремежи могат да бъдат сведени до управляемо неудобство и че окупацията може да продължи, дори когато Израел търси нови отношения в арабския свят.
"Доктрината на Нетаняху, че можете да игнорирате палестинците, без да платите цена, е разбита“, казва Майрав Зонзейн, експерт по Израел и Палестина в Международната кризисна група. "Оказва се, че независимо колко икономическа, военна и дипломатическа мощ имате, цялата ви страна може да спре“.
Повече израелски граждани бяха убити в събота, отколкото по време на цялата Втора интифада от 2000-2005 г., казва тя.
Резултатът от тази нова реалност е, че САЩ трябва да се върнат в Близкия изток, обръщайки тенденцията на три последователни администрации, които се опитаха да се отклонят и да се съсредоточат върху други глобални предизвикателства като Китай и след миналогодишната инвазия в Украйна на Русия.
Администрацията на Байдън вече изпрати две групи самолетоносачи в Източното Средиземноморие, като част от усилията да възпре Иран и неговото ливанско протеже, Хизбула, да се присъединят към конфликта и потенциално да предизвикат регионална война, която също може да включи Иран и страните от Персийския залив. Вашингтон също изпраща оръжия на Израел.
"Това е повторен годеж. Оказва се, че нашите партньори в региона все още са силно зависими от чадъра за сигурност, който САЩ продължават да предоставят“, казва Браян Катулис, старши сътрудник в Института за Близкия изток във Вашингтон. "Те все още гледат на нас като на основен избран партньор в сигурността – не на Китай и със сигурност не на Русия. И когато се появи криза като тази, ние сме на бързо набиране“.
Враговете на Израел празнуваха изненадващата слабост, показана от военните и разузнавателните служби на страната в събота. Израелската високотехнологична система за наблюдение на границата около Газа беше свалена с евтини дронове, висши офицери бяха убити в превзети израелски военни бази и отне няколко часа на израелските сили да започнат да отблъскват ХАМАС– време, което палестинските въоръжени мъже използваха за убийства или отвличания беззащитни цивилни.
"Няма възстановяване от удара от събота, 7 октомври. Вие сами си навлякохте това бедствие“, обърна се върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей към израелците в злорадстваща публикация на иврит в X, социална медийна платформа, известна преди като Twitter. За някои арабски коментатори успехът на ХАМАС показва, че Израел наистина може да бъде победен военно и че привидно нереалистичната цел за заличаване на израелската държава не е толкова невъзможна.
Но въпреки че израелските официални лица описаха събитията от събота като Пърл Харбър на страната, щетите върху действителните военни способности на Израел бяха ограничени. Мощните военновъздушни сили на страната са непокътнати и след часове започнаха да удрят Ивицата Газа. Няколкостотин жители на Газа, включително цивилни, са били убити оттогава, според контролираното от Хамас министерство на здравеопазването, а ключова инфраструктура е разрушена.
"Ясно е, че израелците са подценили Хамас но сега Хамас, Хизбула и всички останали ирански подставени лица са изложени на голям риск да подценят Израел“, казва Колин Кларк, директор на изследванията в консултантската фирма за разузнаване и сигурност Soufan Group. "Това все още е най-силната армия в региона и сега те са особено мотивирани да търсят отмъщение срещу редица дългогодишни противници“.
Във вторник президентът Байдън заяви, че очаква отговорът на Израел да бъде "бърз, решителен и съкрушителен“ – като същевременно спазва законите на войната. Байдън също сравнява действията на Хамас с "най-лошите безчинства“ на Ислямска държава, на езика, възприет от мнозина в Израел като зелена светлина да се направи в Газа това, което водената от САЩ коалиция направи, за да изгони Ислямска държава от Мосул, Ирак и Ракка, Сирия, 2017 г.
В минали ескалации на конфликта около Газа Хизбула остана до голяма степен настрани, спазвайки правилата за взаимно възпиране, договорени след израелската инвазия в Ливан през 2006 г. Ливанската групировка притежава арсенал от доставени от Иран прецизни ракети, които биха могли да нанесат значителни щети на жизненоважната инфраструктура и военни съоръжения на Израел.
"На много стратегическо ниво Хизбула и Иран все още не са много заинтересовани да се включат в тази битка“, казва Емил Хокайем, старши сътрудник по сигурността в Близкия изток в Международния институт за стратегически изследвания. "Фундаменталното изчисление за Иран все още е в сила: Хизбула е толкова уникален и мощен инструмент на неговата политика за сигурност, че няма да го пропилее в тази война. Хизбула трябва да бъде използвана и разгърната, когато режимът в Иран, самото му съществуване, е застрашено“.
Досега Хизбула влезе в ограничени сблъсъци по границата. Неговите бойци удариха израелски бронетранспортьор с противотанкови ракети в сряда. Подобни сблъсъци повишават риска от непреднамерена ескалация, казва Надав Полак, бивш анализатор на израелското правителство, който сега е лектор по въпросите на Близкия изток в университета Райхман в Израел.
"От 2006 г. никога не сме били толкова близо до нова война с Хизбула“, заяви той. "Ако, не дай Боже, те изстрелят противотанкова ракета и убият 10-15 войници на границата, Израел ще трябва да отговори или дори да започне война“.
Една значителна промяна от 2006 г. насам е новата доктрина на Иран за "обединението на арените“, която се стреми да подобри координацията и съвместните действия на Техеран, Хамас, Хизбула и иранските проксита в Ирак и Йемен, в тяхната конфронтация с Израел. Изгонването на Хамас от Газа би било огромен удар върху тази доктрина - една от причините Техеран да реши да разшири конфликта, за да запази влиянието си в региона.
"Има много голям риск една война в Ливан да се превърне в регионален конфликт. Не мисля, че Иран, Израел или Хизбула го искат. Но те са се заключили в позиции, при които ако една стъпка бъде предприета от едната страна, тогава другата страна трябва да направи контрастъпка“, казва ливанският анализатор Майкъл Йънг, старши редактор в Близкоизточния център Карнеги в Бейрут. "Няма реални ясни рамки за тази стабилна ескалация към най-лошия вариант“.
Засега е малко вероятно подобни опасения да възпрат ръководството на Израел. Почти няма гласове в току-що разширеното правителство или в израелската опозиция, които да се противопоставят на продължителна сухопътна операция за победа над Хамас. "Единствената игра в града е да се отървем от Хамас и има много голям политически натиск за това“, казва Зонзейн от Международната кризисна група. "Консенсусът е, че Хамас не може да остане непокътнат“.
Въпросите за това кой трябва да управлява двата милиона души в Газа след това и дали Израел е готов отново да окупира района, засега остават настрана. "Не мисля, че някой мисли за следващия ден в момента“, заяви Полак. "Всички знаят едно нещо: Хамас току-що предприе най-ужасните терористични атаки в историята на Израел и ние трябва да отвърнем на удара и, за съжаление, трябва да убием колкото се може повече от Хамас“.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
8 Коментара: