Мастните киселини освен всичко друго се различават по броя двойни връзки между въглеродните атоми. Ако липсват двойни връзки, говорим за наситени киселини. Ако има двойни връзки - говорим за ненаситени киселини.

В зависимост от броя на двойните връзки киселините могат да бъдат мононенаситени и полиненаситени. Съответното наименование получава и мазнината, съдържаща тези киселини.

Тези детайли имат сериозни и съвсем различни последствия за вашия организъм, тъй като делят мазнините на условно добри и условно лоши.  

За да живее човек и да се чувства добре, са му необходими 4 полиненаситени мастни киселини: липоева, линоленова, арахидонова и докозагексаенова. Те се отнасят към омега-3 и омега-6 киселините, полезни за онези, които се интересуват от здравословно хранене. Тези чудесни и известни на всички “омега” киселини понижават нивото на холестерола; изчистват и възвръщат еластичността на съдовете; предпазват от образуването на тромби; оказват антиоксидантен, т.е., подмладяващ ефект; подобряват кръвоснабдяването на мозъка и крайниците; спомагат за обновяването и развитието на клетките от централната нервна система; ускоряват възстановяването на костната тъкан и подобряват състоянието на ставните връзки. А омега-3 киселините освен всичко друго, оказват противовъзпалително действие. 

Класическата пропорция белтъчини, мазнини и въглехидрати в здравословното хранене е 1:1:4

До какви ужасни последици за тялото води недостига на омега-3 и какви продукти да хапваме четете на Zdrave.to