Преди време учени разкриха тайната на „кървавата пот” на хипопотамите. Дебелокожите животни отделят лепкави червени секреции по кожата си, които приличат на кръв. Тази особеност на хипопотамите е предизвиквалa учудване у хората още от древни време, пише Obekti.bg.

През 2009 г. обаче едно изследване доказа, че не става дума нито за пот, нито за кръв, а за уникален „слънцезащитен крем”, който блокира ултравиолетовите лъчи по-ефективно от съществуващите на пазара козметични продукти. Изследването на учените от Фармацевтичния университет на Киото, публикувано в списание Nature, разкрива химическия състав на субстанцията. Оказва се, че тя съдържа два отделни пигмента (червен и оранжев), които са безцветни при отделянето си от кожата, но за няколко минути се оцветяват, за да придобият общ червеникавокафяв вид.

И това е интересно: Масаж на ушите ободрява не по-зле от кафето - четете тази и още полезни новини на zdrave.to

Освен ефективната широкоспектърна UV защита „потта”на хипопотамите притежава силно изразени антибактериални свойства. Тя защитава кожата на животните от инфекция и ускорява зарастването на рани и драскотини. Това е много полезно за войнствени животни като хипопотамите, които непрекъснато се бият и хапят. Допълнителна полза от многофункционалната субстанция е фактът, че тя прогонва досадните насекоми и помага за регулиране на вътрешната температура – важни фактори за всеки животински вид в Африка.

Според учените уникалната секреция представлява еволюционна адаптация, която помага на хипопотамите да оцелеят в тяхната специфична екологична ниша. Тези животни прекарват цялото си време под лъчите на африканското слънце като през половината време са потопени във вода.  В тези условия традиционните биологични методи за предпазване от слънцето (като гъстата козина например) не вършат работа. За да отговори на тази специфична нужда еволюцията е създала хипопотамската пот.