Оказва се, че майонезата не е толкова вредна, колкото си мислим. Този толкова популярен сос непрекъснато е обвиняван в стотици грехове: повишава кръвната захар, предизвиква обриви по кожата, спомага за трупане на килограми и т.н. Дали наистина майонезата е враг номер едно на здравето? В днешния брой на в. “Доктор” ще ви разкажем и покажем истината за този наистина пикантен и вкусен сос - майонезата. Открихме интересен коментар от руския лекар гастроентеролог д-р Алексей Парамонов. 
“И въпреки че обяснявам как не трябва да демонизираме майонезата, тя трудно би могла да се нарече компонент от здравословното хранене, - казва в заключение д-р Парамонов. - Сама по себе си тя е висококалорична, почти не съдържа полезни вещества. На всичкото отгоре разпалващият апетита сос често се използва като допълнение на други тежки салати или вкусни продукти като маслините например. Имайте предвид, че такъв тип хранене е доста кратък път към затлъстяване и проблеми със здравето. Но пак ще повторя: не самата майонеза е виновна, във вредна я превръща съчетаването на някои фактори: висока калоричност на дневното меню; недостатъчно съдържание на плодове и зеленчуци; ограничена физическа подвижност.” 

Ние си мислим: майонезата не трябва да се нагрява в микровълновата печка и въобще да се подлага на топлинна обработка, защото се отделяли канцерогени.
Истината. Нека си припомним съставките, ингредиентите, които влизат в майонезата: растително масло, яйца, оцет, сол, захар, вода, понякога горчица или други подправки. А в “нискокалоричните” и “леките” майонези мазнината е по-малко като за запазване на гъстата консистенция добавят в соса природна дървесна смола. Както виждате, в случая с класическата майонеза всички продукти, съдържащи се в нея, са обичайните от нашата кухня, такива, които консумираме всеки ден. И е пресилено и дори излишно да очакваме канцерогенна клопка. Т.нар. “леки” майонези се различават при различните производители, но и там няма нищо, което да не сме употребявали всеки ден с храната си, в това число и при топлинна обработка.

Ние си мислим: Майонезата провокира обриви по кожата.
Истината. По принцип - не. Възможен е алергичен обрив като реакция на яйчения албумин или горчицата. Или засилване на обрива, тъй като един от факторите на обостряне при акне е инфектиране на мастните жлези. Благоприятни условия за такова инфектиране създава повишената глюкоза в кръвта след ядене. Но това не е уникално свойство на майонезата, а отражение на вкусовите навици на хората, склонни към преяждане. Тези, които предпочитат сладки, мазни и висококалорични продукти, включително майонеза.

Още истини за този така любим на всички ни сос четете на най-полезния здравей сайт zdrave.to