Проф. д-р Лъчезар Трайков алармира: Правим това всеки ден и така се разболяваме от алцхаймер
Преди дни проф. Трайков беше удостоен с отличието “Медик на годината 2017”, което се връчва от вестник “Форум Медикус” за безспорния му принос към диагностиката и лечението на алцхаймер, когнитивните и дегенеративните заболявания на мозъка от различен характер и за утвърждаването на българската неврологична школа в европейски и световен мащаб. Отличието е за упорития труд и приноса на изследователя в областта на дегенеративните заболявания на мозъка.
Проф. Трайков има над 650 научни труда в областта на невронауките, както и много съвместни публикации с водещи европейски и световни изследователи в сферата на наследствените деменции, когнитивните нарушения при множествена склероза и болестта на Алцхаймер. Според най-добрия познавач на човешкия мозък, “най-сигурната превенция срещу деменция е хубавата книга, любовта и креативността, които трябва да си осигури всеки човек. Стресът също е пагубен фактор, от който трябва да се опитаме да се отървем”.
Проф. Трайков има заслуга за създаването и на нова гледна точка при диагностиката и лечението на алцхаймер в световен мащаб. Благодарение на работата и на неговия екип преди няколко години бяха променени правилата за поставяне на диагноза на това заболяване, а тази година Европейската агенция по лекарствата измени и алгоритмите за провеждане на клинични изпитвания на нови медикаменти в тази сфера
Проф. д-р Лъчезар Трайков
“Още една надежда в борбата с алцхаймер получи светът в началото на тази година. Новите правила за провеждане на клинични изпитвания дават втори шанс на близо 130 молекули да ги преминат успешно и да се превърнат в лекарства срещу болестта. Какви ще бъдат крайните резултати, ще покаже времето, но определено сега възможностите са много по-високи. И всичко това стана възможно благодарение усилията на десетки топучени от целия свят, сред които сме и ние, българите”, обяснява проф. д-р Лъчезар Трайков, един от най-добрите специалисти в тази сфера не само в България, но и в света, началник на Отделение алцхаймер в Клиниката по нервни болести на Александровска болница.
- Честита награда, проф. Трайков. В навечерието на Световния ден на здравето и професионален празник на работещите в здравеопазването - 7 април, бяхте отличен за непрестанното търсене на отговорите за функционирането на човешкия мозък, една необятна по думите ви вселена, която още не сме разбрали напълно как функционира. В. “Доктор” ви пожелава още много жизнени сили и упоритост, за да разкриете как работи и какво е закодирано в този уникален орган, какъвто е човешкият мозък...
- Благодаря ви за поздравленията. Използвам възможността да благодаря, първо, на Александровска болница - мястото, където с моите колеги и с моя екип се опитваме да създаваме наука за диагностика и лечение на неврологичните болести, използвайки недофинансираните уникални български клинични пътеки. Да благодаря на Медицинския университет, едно уникално водещо звено в обучението по медицина в страната. И не на последно място, на Българската академия на науките - мястото, където намирам вдъхновение всеки ден. Там работят изключителни хора, независимо от специалността си, готови да помогнат на всеки един от нас.
Да, все още не знаем как функционира прословутата човешка черна кутия. И вместо с по-добрата апаратура и повечето възможности трудностите в нашата специалност да намаляват, те се увеличават. Една трета от неврологичните заболявания са дегенеративни, друга една трета са автоимунни, като за нито едно от тях не се знае причината. Лично на мен много ми се иска след 20 години да имаме поне идея как да променим крайната прогноза при диагнози като паркинсон и алцхаймер, например.
Цялото интервю с д-р Хайтов, четете в zdrave.to
Последвайте ни
0 Коментара: