Смъртните врагове на дълголетието
1. Мутации в клетъчното ядро
Става дума за мутациите в ядрената ДНК на клетките, които предизвикват рак.
2. Митохондриални мутации
Натрупващите се мутации в митохондриалната ДНК увреждат нормалното функциониране на клетките и допринасят за много аспекти на биологичното остаряване.
3. Вътреклетъчен боклук
С възрастта в биологичните клетки се натрупват остатъчни молекули, които нямат полезна функция и увреждат работата на клетката. Това води до генезиса на много дегенеративни заболявания, свързани със старостта, включително алцхаймер и свързаната с възрастта макулна дегенерация.
И това е интересно: 6 мита за замразените храни, в които всички вярваме - четете тази и още полезни новини на zdrave.to
4. Извънклетъчен боклук
Вредни натрупвания се образуват и извън човешките клетки. Пример за това са амилоидните плаки в мозъците на пациентите, страдащи от алцхаймер.
5. Загуба на клетки
Много жизненоважни тъкани в човешкия организъм не могат да възстановяват умрелите си клетки или ги възстановяват много бавно. Това е една от причините за биологичното остаряване, която предизвиква например отслабване на сърдечните мускули и на имунната система с възрастта, както и невродегенеративни заболявания като паркинсон.
6. Стареене на клетките
С напредването на възрастта остарелите клетки спират да се делят, но не умират. Тези „резистентни на смърт” клетки нарушават функционирането на останалите клетки и са отговорни за голяма част от биологичното остаряване.
7. Междуклетъчни връзки
С възрастта специалните протеини, свързващи клетките (като колаген и еластин), образуват прекалено много връзки. В резултат тъканите се втвърдяват и губят еластичност и това води до редица заболявания на старостта, включително атеросклероза и пресбиопия (старческо далекогледство).
Последвайте ни
0 Коментара: