Всички са наясно, че редица храни, създадени от химическата индустрия през XX век са вредни за здравето. Като започнем от безалкохолните напитки със захар и енергийните такива и стигнем до маргарина и други продукти, съдържащи трансмазнини, пише vesti.bg.

Същото важи и за пържените храни, полуфабрикатите, месните продукти подложени на значителна обработка, като салами и кренвирши, и т.н.

Но има храни, които ядем често и дори считаме за здравословни, а могат да представляват сериозна опасност за нашето здраве.

Плодовият сок дълго време се смяташе за една от най-здравословните напитки. Оказва че обаче, че това съвсем не е така. В него наистина има много витамини, но останалите му съставки могат да бъдат изключително вредни особено ако се пие често и в големи количества. В повечето плодови скове няма фибри. Така те не засищат, което улеснява приемането им в големи количества. А се състоят на практика почти само от вода с разтворена в нея фруктозна захар.

Още докато отпиваме те увреждат зъбния емайл. Бактериите в устната кухина преработват фруктозната захар в киселина, която лесно преодолява защитния ефект на човешката слюнка. Плодовете обикновено съдържат много повече естествена фруктозна захар от зеленчуците. А с отделянето на другите съставки тя се концентрира в плодовите сокове. Дори към тях да не е добавена още захар, което се прави често при производството им, те пак могат да са вредни.

Учени от университета в Копенхаген: Този продукт води до смърт

Хората обикновено свързват думата естествена с нещо полезно. Не така стоят нещата с фруктозната захар. Тя води до значително по-високи нива на кръвната за захар от глюкозната. А при липсата на фибри организмът я усвоява по-бързо и рязко повишава нивата на инсулин, което в дългосрочен план води до затлъстяване и създава опасност от диабет тип 2. Разбира се въпросът е в количеството. Половин литър портокалов сок например е еквивалентен на 3 големи портокала, като количество калории и съдържание на захар.

Белият хляб – меки, но хрупкав и много вкусен. Повечето кифли, франзели, багети, гевреци и пици също са видове бял хляб. Хлябът е в основата на развитието на човешката цивилизация, но рафинираното зърно е имало много ограничена употреба през по-голямата част от историята. А белият хляб може да много вредна храна. Направен е от добре рафинирана пшеница. По време на обработката от нейните зърна се отстраняват почти всички фибри. Така тя засища много по-слабо, но за сметка на това съдържа значително количество калории.

Само е една тънка филия има 64 калории, от които 74% са въглехидрати. Така белият хляб се усвоява много бързо от организма и води до повишаване нивата на кръвната захар, увеличавайки риска от инсулинова резистентност и свързаните с нея здравни усложнения, включително диабет.

Заради замърсяването на големите водни басейни на Земята океански риби и ракообразни концентрират живак в телата си, често под формата на метилживак - силно токсично органично съединение. Установено е още, че рибните продукти съдържат различни други замърсители като тежки метали и микропластамаси. Това с особена сила важи за хищните риби, които живеят дълго, като рибата тон, акулите и сьомгата. Високите нива на живак и други метали в рибата, която ядем, могат да навредят на мозъка и нервната система, като са особено опасни за децата.

Ядките и смесите от сухи плодове са очевидно здравословен избор? Не. Те са такъв само ако са без добавени сол, захар и корнфлейкс. Сушените плодове могат да съдържат значително количество калории. А за консервирането им често се използва захар. Така на пръв поглед здравословният микс може да доведе редица негативни за здравето ефекти, като затлъстяване и опасност от диабет.