През месец март Министерство на здравеопазването изготви имунизационен план за децата бежанци, които пристигат от Украйна.

Независимо че имунизационният календар на Украйна е сходен с този, който се прилага в България, за децата в различните възрастови групи е подготвен индивидуален план в зависимост от това дали има данни за поставени в Украйна ваксини или не.

Децата, за които няма никакви данни за проведени ваксинации ще се приемат за неваксинирани и също ще бъдат обхванати с необходимите имунизации, коментира в “Нашият ден“ имунологът акад. Богдан Петрунов.

“Мисля, че това решение на Министерството е правилно, нямаме друг избор. Съвсем естествено децата, които нямат документ, че са имунизирани, да бъдат подложени на пълния списък имунизации, приет по нашия календар.

Става въпрос за няколко основни много важни ваксини – против  туберкулоза, против дифтерия, тетанус, полиомиелит, коклюш, морбили, паротит, вариола, варицела, това са основните типове детски ваксини, които се правят у нас от десетки години.

Има достатъчно ваксини за всички деца. Няма как заради ваксинирането на децата бежанци българските да останат без ваксинация.“

“Мисля, че още не сме на етап, в който да имаме клъстерно разпространение на вируса. Пандемията продължава още и в Европа, и в целия свят, което е много тревожно. Още сме далеч от това.

Махането на мерките по мое мнение е не толкова здравно обосновано, колкото политически с оглед идващия сезон и курортите и икономическото състояние на Европа. Броят на починалите намалява, няма съмнение, че намалява разпространението на вируса. Но не съм съвсем спокоен какво ни очаква след Великден.

Имунитетът след ваксинация не е вечен, той продължава 6-8-12 месеца, в зависимост от индивидуалната реактивност на всеки един от нас. Отслабването на имунитета и по-лесното заразяване е съвсем логично.

За хората над 65 години трябва да се направи четвърта бустерна доза, а също и на тези с увредена имунна система, на тези с хронични заболявания, като диабет, бъбречни и сърдечно-съдови заболявания.“