Британско-шведската компания "АстраЗенека"заяви в сряда, че рискът от тромбоемболия и тромбоцитопения, включително рядката тромбоза с тромбоцитопения (TTS), не се увеличава след поставяне на втората доза на нейната ваксина.

Ваксината срещу COVID-19 на "АстраЗенека" крие малък допълнителен риск от редки кръвни съсиреци с ниски тромбоцити след поставяне на първата доза и е без допълнителен риск след втората доза, показа проучване, ръководено и финансирано от производителя на лекарства на фона на притесненията относно страничните ефекти от ваксинацията, информира БНР.

Проучването, публикувано в медицинското списание "Лансет", установява, че прогнозната честота на тромбоза със синдром на тромбоцитопения (TTS) след първата доза на ваксината е била 8,1 на милион при тези, които са били имунизирани. След втората доза ваксина, изобретена и с помощта на Оксфордския университет, този процент е 2,3 на милион, сравним с този, наблюдаван при неваксинирани хора, добави британско-шведската компания.

Нещо повече, вероятността от получаване на специфични кръвни съсиреци е осем пъти по-висока при диагностицираните с COVID-19, отколкото при тези, които не са.

Освен ако TTS не е идентифициран след първата доза, тези резултати подкрепят прилагането на двудозовата схема на ваксината Vaxzevria, както е посочено, за да се осигури защита срещу Covid-19, включително срещу повишаващите се обезпокоителни варианти на коронавируса, коментира Мене Пангалос, изпълнителен вицепрезидент на "АстраЗенека".

Европейската агенция по лекарствата (EMA) разглежда от март случаи на TTS и откри възможна връзка с ваксината на "АстраЗенека" и с еднодозовата ваксина срещу COVID-19 на американската компания "Джонсън & Джонсън". EMA обаче продължава да поддържа тезата, че общите ползи от двете ваксини надвишават всички рискове, произтичащи от тях.