Ако всички получили ваксина до момента се струпат в кабинетите на личните лекари за сертификат, общопрактикуващите лекари няма да могат да преглеждат пациентите, които и сега са много.

Това обясни д-р Виктория Чобанова, личен лекар и председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София област, по БНР.


Общопрактикуващите лекари в момента са на границата на изтощението, изтъкна Виктория Чобанова. Ако те трябва да издават документи на всички, които са ваксинирани, няма да могат да преглеждат болните, които така и така са много, посочи тя. 

Лекарите от София област споделят за голям процент заболеваемост и проблеми с настаняването в болници на пациенти, които имат нужда от хоспитализация.

„Проблемът е същият, какъвто беше през ноември, даже може би малко по-голям“, отбеляза Чобанова.

Налага се в домашни условия да се лекуват хора с дихателна недостатъчност и в тежко състояние, които категорично се нуждаят от болнично лечение, подчерта д-р Чобанова.

Разнопосочните послания относно ваксините водят до разколебаване и отказ във вземането на решения за ваксиниране в момента, смята д-р Чобанова.

„Случиха се лошо нещата с „АстраЗенека“. Оказа се, че има малко повече странични ефекти,  отколкото очаквахме. По отношение на ваксинацията в България - все по-малко хора искат да се ваксинират с „АстраЗенека“.

Дори колеги споделят, че не могат да съберат 10 човека за отварянето на един флакон. Не можем да губим 8 дози заради това, че има двама записани.

„Има боледуващи и след преболедуване, има и боледуващи и след ваксинация – повечето са след първа игла, но има и такива, които след втора доза ваксина се разболяват“, каза д-р Чобанова.