"Всеки пациент кара тази инфекция различно. Има пациенти, които изобщо не я усещат, има пациенти, които я карат изключително тежко и имат последствия върху сърцето, които могат да бъдат най-разнообразни. Може да се засегне сърдечният мускул, може да се засегне торбичката около сърцето".

Това каза по отношение на коронавируса кардиологът д-р Александър Носиков в студиото на "Денят ON AIR".

Той подчерта, че голяма част от тежко прекаралите имат и тромботични усложнения - белодробна емболия, инфакрт, запушване на съдове и т.н.

Д-р Носиков посочи, че вирусът е трета причина за високата смъртност по света, включително в България. А нещото, от което умират най-много хора, са сърдечно-съдовите заболявания. На второ място са онкологичните заболявания.

Попитан има ли връзка между миокардита и ваксините, и защо в Европа няколко държави преустановиха имунизацията с препарата на Moderna, д-р Носиков отговори:

"В момента в Скандинавските държави има само по няколко стотин случая на ден, смъртността е изключително. Те имат около 70-80% ваксинирани. И този лист от миокардит при младите хора, особено при момчетата - не си струва да го поемаме. Има компромисно решение и то се прилага при децата в Обединеното кралство. То е да се прилага една доза, защото миокардитът настъпва след втората доза."

По думите му миокардитът като усложнение е изключително рядък.

"Най-често се среща при тийнейджъри момчета. Може би най-високата заболеваемост, за която е съобщава, е около 150-160 на милион ваксинирани.

То е няколко дни след втората доза. Но голяма част от тези младежи имат нужда от хоспитализация. Младите момчета между 12 и 18 години са най-рискови.

Случаите не са характерни само за Moderna, характерни са и за Pfizer. Който иска да се ваксинира - се е ваксинирал. Съветвам всички пациенти, които са прекарали Ковид-19, да минат през специалист, който има опит с това заболяване", подчерта кардиологът в ефира на Bulgaria ON AIR.

И допълни, че сърдечно-съдовите проблеми са изключително често срещани.

"Най-често те са безобидни, дължат се на нарушения в тонуса на автономната нервна система, парасимпатикуса на симпатикуса, но без да ги прегледаме тези пациенти - ние няма как да бъдем категорични за какво става дума. Има хора, които прекарват Ковид-19 и започват да излизат от ритъм, имат нужда от допълнителни лекарства.

Връзката между прекаран Ковид-19 и диабет е категорична. Пациентите с диабет и затлъстяване, особено мъжете, са с много по-висок риск за тежко прекарване на Ковид", подчерта специалистът.

"Ние сме първи по инсулти в ЕС. Нещата с инфарктите стоят добре, имаме изключително добри клиники, които се справят добре с това нещо. Но като цяло сме една от най-високо рисковите държави да получиш и да умреш от инфаркт, инсулт. Това се дължи на начина на живот. Има хора, които имат много високо кръвно, но не го усещат.