Доц. Кунчев: Облекчаваме мерките до края на януари, ако...
Това, което постигнахме с тези ниски цифри на около 1000 нови случаи и под 100 починали ни дава голяма надежда, съобщи експертът
На въпрос удачно ли е изборите да се проведат на 28 март, доц. Кунчев посочи: „Доколкото е абсолютно невъзможно да правим сериозни прогнози за развитието на епидемията, според мен не трябва това да е водещият показател, защото ние не можем да кажем каква ще е ситуацията“.
По думите му е логично да се мисли, че с настъпване на пролетта ще спадне заболяемостта, но се видяха втора и трета вълна на коронавируса и никой не може да гарантира, че в средата на април например няма да има по-голяма заболяемост.
На въпрос по-удачно ли е изборите да се проведат на по-късен етап, например през май и би ли препоръчат това на президента, той заяви: „Не, доколкото не можем да бъдем еднозначни, че със сигурност април или май ситуацията ще бъде по-добра. Не е редно да даваме такава прогноза, защото е възможно да заблудим някого и ситуацията да е по-тежка, отколкото сега“.
„Всички очаквахме, че след мерките ще има значителен спад. В Европа ръстът в последните 14 дни е около 2%, а при нас е минус 18%. В Чехия и Великобритания в момента се случва нещо много неприятно. Там заболяемостта във Великобритания се увеличи 7 пъти. Ако с нашите цифри се увеличи 7 пъти, направете си сметка в каква ситуация ще се намираме“, заяви той.
„Не сме стигнали още до официални указанията за провеждане на изборите в условията на пандемия за това какво и как точно да се прави. Проведохме първоначална среща по този въпрос с ЦИК и вицепремиера Томислав Дончев, за да видим с какво можем да бъдем полезни и да се търсят варианти. На нея набелязахме посоката, по която трябва да се върви.
Посоката е да направим протокол, с основните правила, по които трябва да се върви. По отношение на въпроса за гласуване на хората, поставени в изолация и в карантина, е по-сложно и е работа на политиците и юристите. Трябва да се реши как да направим така, че това да стане без промени в Изборния кодекс, защото няма много време за това, но ако е невъзможно, такива трябва да бъдат направени.
Има няколко варианти. Проучихме опита на другите страни. Възможно е, ако има удължаване на изборния ден, да се отделят един или два часа, в които хората под карантина могат да упражнят правото си на глас при вземане на всички мерки“, обясни Кунчев.
По думите му няма разлика в медицинския риск при гласуването с химикалка и гласуването с машини. „Ще се вземат всички необходими мерки за дезинфекция, за да бъде намален рискът до минимум. Риск има и ние ще се стараем да го управляваме, но той не е в такива граници, че да заплашва директно здравето на някого“, каза още Кунчев.
„Ако някой има нужда от нашата експертиза, ние ще я дадем на който и да е, но не може от нас да се очакват неща, които никой научен център не може да направи. Аз още през май месец минала се отказах да правя прогнози. Не математическият модел е този, който може да ни даде информация какво може да се случи“, допълни той.
Главният държавен здравен инспектор каза още, че ако задържим тенденцията от минус 18% на заболяемостта, до края на януари ще има възможност мерките да бъдат облекчени.
„Трудно бих нарекъл локдаун нашето положение. Страшно много ми се иска да стане максимално бързо разхлабването на мерките. Ще стане тогава, когато това е възможно. Поради липсата на възможност за прогнозиране, не можем да опишем какво точно бихме правили като мерки след месец или два.
Това, което постигнахме с тези ниски цифри на около 1000 нови случаи и под 100 починали ни дава голяма надежда. На фона на тези 2% ръст в ЕС, ние сме на минус 18%.
Ако задържим тенденцията, това ще ни даде възможност наистина да облекчим мерките и то до края на януари. Ако обаче се пречупи трендът и се получи това, което се получава в някои страни като Великобритания, няма да е такова действието“, посочи той.
По темата за проведеното Мъжко хоро в Калофер на Богоявление, той заяви: „Аз съм последния човек, който иска да се намесва в духа и религиозните чувства на един народ“.
„Традициите трябва да се спазват и затова правим компромиси. Въпреки че отменихме кукерския фестивал в Перник, ще разрешим да се проведат кукерските празници по селата при минимален риск. Нека се ограничаваме, но нека не забравяме, че освен здравето има и дух“, заяви Кунчев.
Последвайте ни
5 Коментара: