Доц. Марчев посочи кои две неща морят болните от К-19
Човек, който е посинял, не трябва да се лекува сам, трябва да отиде в болница, категоричен бе той
По думите му, всичко, което води до сърдечни проблеми, води и до понижен имунитет. „Това, че човек има високо кръвно, означава, че най-често той не води правилния начин на живот.
Ако можем да извлечем нещо положително от пандемията, е, че трябва да си сменим приоритетите и да изведем на преден план собственото си здраве”, подчерта специалистът.
Той посъветва зрителите всеки ден да отделят минимум по 35 минути за умерени натоварвания. Да се наспиват добре, да поддържат контакт с близките си, да гледаме повече положителни неща по телевизията.
„Болните с К-19 ги мори две неща: болестта и страхът от болестта. Тази комбинация е най-лоша. Боледуването от К-19 е драма в 3 действия. Първото действие е репликацията на вируса през първата седмица. Ако днес сте вдигнали температура, най-вероятно сте се заразили преди 5 дни. От 2 дни насам сте заразен.
Оттук нататък ви чака репликация на вируса. Пациентът ще вдига температура. Тя е реакция на организма, че организмът се бори с вируса. До 38 градуса не е опасна и не е нужно да се сваля. Ако стане над 38 градуса, тя започва да пречи.
Сънливостта и отпадналостта също не трябва да притеснява хората. В първата седмица почти нищо не може да ви се случи”, разясни доц. Марчев.
Той подчерта, че усложненията започват втората седмица, критичният период е 7-10 ден. „По-често в тази седмица влизат плешивите, сърдечно болни мъже. Появява се дихателна недостатъчност. Човек, който е посинял, не трябва да се лекува сам, трябва да отиде в болница”, категоричен бе той.
„Третата седмица, когато мине 15-ия ден, хората са незаразни. Той обаче не е напълно оздравял. Голяма част от хората имат оплаквания – промени в кръвното, в пулса, изпотяване.
Това заболяване продължава около месец и половина след 15-ия ден. Всички хора, прекарали ковид, месец и половина трябва да го карат по-лежерно”, посочи в заключение кардиологът.
Последвайте ни
0 Коментара: