В кожата си имаме много ензими, с които се предпазваме от РНК вирусите. Вирусът по-малко ще оцелее върху кожата, вместо върху ръкавиците, с които един сервитьор разнася кафе. Кожата има много предпазни функции. Това заяви в ефира на Нова телевизия имунологът от БАН доц. Андрей Чорбанов.

"Ръкавиците са подходящи за лабораторията. Самата кожа е непропусклива за този вирус", допълни имунологът. 

"Повърхностите на пейките не задържат вирус. Дори ръкавиците задържат повече вирус, отколкото може да има на пейката. Дали един човек с биричка е на пейката или на полянката няма никакво значение", заяви експертът. 

"В началото на март се говореше, че вирусът стои върху дрехи едни безкрайни часове - до 3 дни. Това не е така. Такова нещо може да се режисира в 25 сериен Армагедон, но в реалността не е така", заяви Чорбанов.

"Ако вирусът беше толкова устойчив, нямаше да има 4 млн. заразени, а 4 млрд", добави той. 

"Това с пръскането от въздуха с дезинфектат е безсмислено. Той се предава при близък контакт, не е на пейката или на улицата", уточни доц. Чорбанов.

"Обществените поръчки за реактиви и вещества, които са ни нужни се бавят много и това е огромен проблем в България. Това прави забавяне между няколко месеца до една година. Би следвало тези неща да са много облекчени. Това е спънката", заяви доц. Чорбанов.

По думите му най-бавното нещо, при изработката на ваксина, са тестовете. "Ако след 3 месеца сглобяването на ваксината е факт, то ни трябва около година, за да я тестваме", заяви той.

Според него вирусът ще продължи да стои, докато не мине през цялото население. "Той се разпространява много и бавно се изчиства от организма. Това предразполага, че ще остане с нас, докато не го изкарат почти всички. Изолацията не е перспективно решение", заяви доц. Чорбанов.