След като пред десетина дни в село Радишани в община Бутел, която е част от град Скопие, беше обявена епидемия от морбили заради шест заразени деца и един 30-годишен мъж, вчера министърът на здравеопазването на Македония, др.Венко Филипче, обяви епидемия от морбили на цялата територия на град Скопие, на която живеят повече от 500.000 жители.

Министърът  Филипче заяви, че освен седемте случаи, които се появиха в с.Радишани, в момента има още нови 12 случая, от почти всички общини в Скопие. Всички болни са неваксинирани, а става дума и за деца, от които най-малкото е на 8-месечна възраст, но и за възрастни хора на възраст от 32 и 47 години.

От общо 15.000 неваксинирани деца, с призивите за ваксинация от страна на министерството, досега са били вакцинирани само 310 деца, което е много малка цифра. Добро обстоятелство е, че училищата не работят, заради зимната ваканция. Става дума за изключително сериозно заболяване, което за съжаление понякога е фатално за живота на децата. Всяко незачитане на препоръките представлява допълнителен риск за здравето на цялото население, довави др.Венко Филипче.

Имате пъпчица зад ухото или на шията, може би страдате от...

 

Предложени са мерки, как да се защити населението от разпространението на това изключително опасно заболяване, от което хората могат да се защитят с ваксинация. Така от днес влиза в сила временна мярка – забрана за посещение на всички неваксинирани деца от ваксината срещу морбили, във всички детски градини на територията на град Скопие.

Източник на инфекцията с морбили е болният човек. Той е заразен 1-2 дни преди първите прояви на болестта, до около 7 дни след това. Вирусът се съдържа в лигавицата на дихателните пътища и конюнктивалния секрет. Заразяването става по въздушно-капков път – вирусът се отделя при говор, издишване, кихане, кашляне и плач. Възприемчивостта е много голяма. Обикновено заразяването става при много близък контакт със заразения в закрити помещения, градски транспорт, училища.

За съжаление, тези епидемии от морбили в Македония са резултат на страха на родителите да ваксинират децата си. Кулминацията на тоя страх беше достигната през последните няколко години, когато имаше многобройни кампании, предимно в социалните мрежи, започнати от родителите срещу имунизация на децата си.

В кампаниите се подчерваше, че ваксинацията срещу морбили може да причини аутизъм при децата. За увеличаването на страха от ваксинацията, влияние имаше и съмнението в качеството на ваксините срещу морбили, които се внасят в Македония. От друга страна, Министерството на здравеопазването на Македония гарантира, че ваксините срещу морбили са напълно безопасни по здравето на децата.