Министър Ангелов с горещи новини за масовата ваксинация
Щом се сдобием с медикоптер, ще се стартира изграждането на летателни площадки от двете страни на Стара планина, обясни здравният министър
Два милиона българи ще бъдат ваксинирани до края на годината. Това заяви министърът на здравеопазването Костадин Ангелов по време на парламентарния контрол в Народното събрание. По думите му, България ще получи 3,9 милиона ваксинационни дози, но сроковете за доставка са индикативни и зависят от одобрението на Европейската комисия и възможностите на производителя.
Проф. Ангелов увери, че се организира процесът на обща имунизация, която ще бъде правена и от общопрактикуващите лекари:
„По отношение на кабинетите за ваксинация, които са изградени в РЗИ, в лечебните заведения, мобилните имунизационни кабинети, много скоро съвместно с Гугъл ще бъдат представени на картата на територията на България. Ще бъдат видими за всички български граждани. В момента събираме цялата информация, която да бъде качена на сайта на министерството и да бъде достъпна за всички български граждани“.
Той коментира и въпроса със спешната помощ по въздух.
"Има процедура, съгласно която министърът на здравеопазването може в рамките на 30 мин. да поиска издигането на въздушен транспорт за спешна медицинска помощ. Това е разписана процедура съвместно с министъра на отбраната и до сега не е имало български гражданин, който да е имал нуждата от такъв транспорт и да не го е получил на време, обясни здравният министър.
Миналата година е създадена работна група към премиера за обмислянето как да се организира летателна спешна помощ, обясни още министърът.
Министерството е провело редица срещи, където, за да се обсъди как функционира системата HEMS. Самият Ангелов имал среща с началника на отбраната и ген. Мутафчийски, на която са обсъждали да започне тази система и у нас, както тя работи в множество други държави. При нея се изисква изграждането на 24-часови летателни екипи за спешна помощ, като за това ще трябва да се изградят 7 точки за излитане в България.
Щом се сдобием с медикоптер, ще се стартира изграждането на летателни площадки от двете страни на Стара планина, обясни здравният министър. Тогава ще се решава и дали да се ремонтират съществуващите Кугъри, или да се купят друг тип хеликоптери.
В момента тече и обновява нето на цялата материална база в 203 центъра за спешна помощ и филиалите към тях, както й 34 спешни отделения, а осигуряването на въздушен медицински транспорт е част от логичните действия за модернизация на спешната помощ у нас, обясни министър Ангелов.
Още 32 месеца ни делят от това България да има медицински хеликоптер. В рамките на това време ще се осигури база за съхранението му както и ще се обучи персонал за ползването му, стана ясно от думите на министъра.
Последвайте ни
2 Коментара: