Надежда: БАН разработва ваксина срещу коронавируса
На този етап не може да се прогнозира кога ще е готова, обясни доц. д-р Пенка Петрова – директор на Института по микробиология
Българска ваксина срещу коронавируса се разработва в Института по микробиология „Стефан Ангелов“ на БАН. Това е съвсем нова идея – много интересна и обнадеждаваща, съобщи доц. д-р Пенка Петрова – директор на Института по микробиология на БАН, пред БТА.
Тя съобщи, че разработката на българската ваксина за коронавируса е частично финансирана от Института „Пастьор“ в Париж, тъй като Институтът по микробиология на БАН е член на мрежата на институтите „Пастьор“.
„Вече започна разработването на българската ваксина срещу коронавируса, но за прилагането на клинични изпитания при мишки и хора е още рано да се говори.
На този етап не може да се прогнозира кога ще имаме българска ваксина за коронавируса, защото разработването на една ваксина е много дълъг процес и той трябва да мине през всички етапи“, обясни доц. Петрова.
Тя съобщи, че проектът за разработването на българската ваксина за коронавируса е само на Института по микробиология на БАН и е на неговия Департамент по имунология. Проектът за разработването на ваксината е двегодишен, а негов ръководител е доц. Андрей Чорбанов.
Вече има две ваксини срещу коронавируса, разработени в САЩ, но те се изпитват клинично, каза доц. Пенка Петрова. Едната ваксина е на фирмата „Модерна“ от САЩ, има и втора ваксина на американска компания.
„Тези две американски ваксини са във фаза на клинично изпитание – те вече се тестват на хора, които са доброволци. Това дава надежди, че след няколко месеца ще може да се видят ефектите върху човека на тези ваксини.
Ваксината на фирмата „Модерна“ ще бъде готова до юли и ще се знаят ефектите от нея върху хората – дали е ефективна срещу коронавируса. Но след това ще има и тестове за цитотоксичност на ваксината.
„Тези ваксини сега са на етап – антивирусно действие на ваксината и за възможност за създаване на имунитет, но предстоят след това и още етапи на изследвания. Затова преди есента не може да се говори за ваксина, която да бъде произвеждана и прилагана в широк мащаб“, коментира директорът на Института по микробиология на БАН.
Последвайте ни
1 Коментара: