"В момента разпространението ни е следното: 191 на 10 000 души е заболеваемостта. На 100 души двама боледуват.

Има области, в които е тежко положението и заболеваемостта е голяма.

В Благоевград след въвеждане на карантината има увеличение на заболелите. Във Варна също има леко увеличение на бройките заболяваемост след карантина", коментира бившият шеф на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев в сутрешния блок на БНТ.  

Проф. Тодор Кантарджиев

Опасно поведение

"В момента София изостава, но имам чувството, че ще се увеличат. Още не сме минали болните за миналата година. Освен грип А, върлува и много грип Б, което не е типично, защото обикновено протича само единият. 

Няма грипна ваканция, преминава се в онлайн обучение. Междусрочната ваканция идва и вероятно ще се увеличат бройките и може да се увеличи тази ваканция.

Родителите обичат да водят кашлящи деца в магазините, което е неразумно и опасно поведение. Ако има болно дете е редно то да си остане вкъщи с един от родителите. 

Опасно е, че се натоварва здравната система. Искаме да намалим риска от препълване на болниците. Опасността е за другите болни да не бъдат отлагани и да получат нужното лечение. 

Радостен е интересът към ваксините. Повече от 60 години се произвеждат ваксини, опит има достатъчен. И отзивите за назалната ваксина са добри. 

В големите градове в момента доста други вируси се явяват, което е нещо необичайно. В София все още не се наблюдава, тук предстои.

Най-много са БОКА вирусите, както и риновирусите. Трябва да мислим и за хигиена на ръцете си. 

Хубаво е, че се направи така, че отделните области решават мерките, които да се прилагат на местно ниво. Не трябва да забравяме, че много хора носят вируса, правят имунен отговор, но не боледуват", каза проф. Кантарджиев.

Човекът и заразата!

"Обикновено човек е заразен един ден преди да го бутне на легло и два дни докато кашля. След 3-4 ден е ниско или незаразен.

Ако нямаш температура значи вече не отделяш вируса. Няма смисъл да взимаш антигрипно лекарство след 36 часа.

Хубаво е да се правят тестове, за да имаме яснота за епидемията. 

Някои обявиха пикът на епидемията, но смятам, че това ще стане следващата седмица.

Проветрява ли се по-малко грип ще има", съветва още той.